Mięta – jedno z najważniejszych i najpopularniejszych ziół. Doceniana za jej przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwskurczowe działanie. Naturalny przeciwutleniacz i środek zwężający naczynia. Dobra na koncentrację, bezsenność i nerwice. Uspokajający specyfik.
Mięta pieprzowa to wieloletnia roślina europejska. Bogata w karoten, wapń, magnez, potas, żelazo, witaminę A i C. Stosuje się ją od najdawniejszych czasów, głównie jako środek na problemy trawienne: kolki, mdłości, niestrawność. Starożytni Rzymianie żywili przekonanie, że mięta pobudza umysł. Stąd mieli w zwyczaju zakładać na głowy wianki z tej rośliny.
Mięta, jak i olejek miętowy rozluźniają mięśnie gładkie żołądka i jelit. Miętowy olejek eteryczny z powodzeniem wykorzystują przemysły: chemiczny, farmaceutyczny, kosmetyczny i spożywczy.
Jakie działanie wykazuje mięta?
Mięta jest antyseptyczna, antyreumatyczna i antygrzybicza. Inhalacje i aromatyzacja olejkiem miętowym pomagają w przeziębieniu, grypie, anginie, katarze, kaszlu, zapaleniu zatok. Udrażnia kanały nosowe i zatoki. Rozrzedza śluz. Mentol redukuje opuchliznę nosa. Kąpiele z niewielką ilością olejku rozgrzewają.
Kompres z olejku miętowego łagodzi bóle głowy i bóle menstruacyjne.
Mięta stymuluje pracę układu krążenia i nerwowego.
Wspomaga pracę wątroby.
Uspokaja – poleca się ją przy nerwicach i nadpobudliwości. Ułatwia sen – pomaga przy bezsenności.
Zwiększa aktywność fizyczną.
Przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Zmniejsza obrzęki. Niweluje skutki ukąszeń owadów.
Silny zapach olejku miętowego odstrasza owady i gryzonie.
Kąpiel parowa oczyszcza skórę – przydana zwłaszcza dla osób z trądzikiem.
Masaże olejkiem dodają energii, łagodzą zmęczenie psychiczne i depresję.
Likwiduje nieprzyjemny zapach z ust. Świetnie odświeża, dlatego jest składnikiem wielu past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.
Zapach mięty na pamięć i skupienie
Mięta przysługuje się nie tylko oddechowi, ale też mózgowi.
Odświeża umysł, stymuluje go i zwiększa koncentrację. Następnym razem, gdy czeka Cię burza mózgów, rozpyl w powietrzu miętowy olejek. Podobny motyw wykorzystała dyrekcja jednej z katolickich szkół podstawowych w Anglii. Wzmocniła tym sposobem koncentrację uczniów.
Zapach mięty to istny wzmacniacz energetyczny. Miętowy aromat nie tylko pozytywnie rzutuje na trawienie, ale też redukuje stres i dodaje optymizmu.
Naturalny środek przeciwbólowy
Mięta skutecznie uśmierza ból. Korzystnie działa na
migreny, nerwobóle, drgawki nerwowe, ból ucha. Rozluźnia mięśnie gładkie i z tego powodu łagodzi bóle menstruacyjne. Mięta ma właściwości dezynfekujące i lekko znieczulające. Łagodzi ból gardła w przebiegającym przeziębieniu.
Ziołowe lekarstwo na układ trawienny
Mięta pobudza działanie układu trawiennego. Przyspiesza wytwarzanie soku żołądkowego. Łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego, skurcze żołądka i kolkę jelitową. Pomocna w chorobach wątroby i dróg żółciowych. Poprawia apetyt. Napar z mięty warto wypić po obfitym posiłku, aby unormować pracę układu trawiennego.
Miętowa sztuka kulinarna
Mięta to nie wyłącznie herbata. To przyprawa i dodatek aromatyzujący gum do żucia. To dodatek do sosów, sałatek i deserów. To dopełnienie drinków i letnich orzeźwiających napojów. Natomiast olejek miętowy, bogaty w mentol, służy do wyrobu ciast, słodyczy, perfum, tytoniu i leków.