Niezwykła zdolność szczurów. Potrafią „wywąchać” gruźlicę

Niezwykła zdolność szczurów. Potrafią „wywąchać” gruźlicę

Zaskakujące doniesienia z Tanzanii. Szczury są w stanie „wywąchać”, czy dziecko ma gruźlicę. Co ciekawsze, są w tym procesie skuteczniejsze niż powszechnie stosowany podstawowy tekst mikroskopowy.

Do takich wniosków doszedł zespół Georgies Mgode z Sokoine University of Agriculture w Tanzanii.

Badanie

Wytresowanym szczurom przekazano do powąchania próbki plwociny dzieci. Okazało się, że gryzonie były w stanie wykryć aż 68% więcej przypadków infekcji, niż było to możliwe za pomocą standardowego testu wymazu. Impulsem do wykonania badania była teza, że osoby cierpiące na potencjalnie śmiertelną chorobę płuc wydzielają specyficzny zapach.

Standardowe testy

Według Mgode obecne metody wykrywania gruźlicy są dalekie od doskonałości. Szczególnie w krajach Azji Południowo-Wschodniej, gdzie ta choroba jest powszechna i do jej potwierdzenia stosuje się dość tanie badanie wymazu. Problem tego testu polega na tym, że jego dokładność zależy od jakości próbki plwociny. A bardzo małe dzieci często nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości plwociny do analizy.

Potrzeba nowej metody diagnostyki

W rezultacie wiele dzieci z gruźlicą pozostaje bez potwierdzenia nabycia choroby, nie są nawet zdiagnozowane. To z kolei ma poważne konsekwencje dla ich możliwego pomyślnego leczenia. Dlatego należy szukać nowych metod diagnostycznych, aby lepiej wykrywać gruźlicę u dzieci.

Doświadczenia ze szczurami

Wcześniejsze prace naukowców z Tanzanii i Mozambiku koncentrowały się na szkoleniu szczurów olbrzymich (Cricetomys ansorgei). Tresowano je pod kątem zbierania zapachu cząsteczek, które uwalniane były przez bakterię Mycobacterium tuberculosis, czyli tę, która wywołuje gruźlicę. Technika treningu była podobna do tej, której używa się do uczenia szczurów w celu wykrycia oparów uwalnianych przez materiały wybuchowe. W przypadku gruźlicy, gdy szczur wskazuje potencjalnie zainfekowaną próbkę, wysyła się ją do dalszej analizy. Wówczas w celu potwierdzenia pozytywnej diagnozy używa się zatwierdzonych przez WHO technik.

Wyniki

Próbki plwociny uzyskano od 982 dzieci w wieku poniżej 5 lat. Dzieci przeszły wcześniej testy w kierunku zdiagnozowania gruźlicy. Testy wymazów wykazały, że 34 dzieci choruje. Gdy te same próbki przekazano szczurom, wykryto kolejne 57 przypadków. Po zbadaniu pod mikroskopem potwierdzono wskazania gryzoni.

Napisz komentarz