Naturalny olejek z drzewa herbacianego jest jednym z nielicznych olejków eterycznych, których nie trzeba rozcieńczać. Działa przeciwgrzybiczo, antywirusowo, bakteriobójczo, stymulująco, odkażająco, wykrztuśnie i owadobójczo. Jest bezcennym lekiem w każdej domowej apteczce.
Olejek herbaciany pozyskuje się z liści i gałązek drzewa herbacianego (
Melaleuca alternifolia), rosnącego i uprawianego w Australii, uznanego w Europie na początku XX wieku za roślinę leczniczą. Bogaty w zdrowotne składniki, z których najcenniejsze (terpinen-4-ol i cyneol) pozytywnie wpływają na dolegliwości dróg oddechowych, skóry i różnego rodzaju infekcje.
Zapach olejku z drzewa herbacianego
Jego przyjemny, ciepły, korzenny zapach dodaje energii. Kojarzy się z zapachami ziemistymi, leśnymi. Aromat olejku silnie odświeża. Tę jego właściwość wykorzystuje się do nawilżania chusteczek, które skutecznie oczyszczają każdy rodzaj skóry. Olejek zastosowany w aromaterapii doskonale relaksuje zmęczone ciało i duszę.
Przeznaczenie olejku herbacianego
Sprawdza się w aromaterapii, medycynie i kosmetologii, w kominkach aromaterapeutycznych, kąpielach i inhalacjach. Można go rozcieńczać, dodawać do kosmetyków i do prania (sprawdza się przy odkażaniu dziecięcych pieluszek oraz jako zamiennik płynu do płukania), a także stosować bezpośrednio na skórę. Poleca się go osobom z problemami jamy ustnej i parodontozą. Może posłużyć za medykament w leczeniu wszawicy – wystarczy dodać kilka kropli do szamponu do włosów. Zapach olejku odstrasza owady.
Skuteczność olejku z drzewa herbacianego
Przynosi rewelacyjne efekty pielęgnacyjne, gdyż skóra bardzo dobrze toleruje olejek herbaciany. Niszczy nawet te bakterie, które opierają się działaniu innych środków bakteriobójczych, czyli bakterie enterokoki i pseudomonas. Zapobiega ich ponownemu namnażaniu się. Olejek herbaciany dezynfekuje, działa antywirusowo, grzybobójczo i przeciwbólowo. Ogranicza uczucie świądu. Reguluje pracę skóry i ściąga pory. Zwalcza problemy dermatologiczne spowodowane grzybami i bakteriami – trądzik, łupież, grzybice skóry (stóp, podpaznokciowa, etc.). Ponadto olejek eteryczny z drzewa herbacianego:
- działa odkażająco – dezynfekuje rany podatne na infekcje; można go nakładać bezpośrednio na rany, skaleczenia i miejsca po ukąszeniach owadów – łagodzi świąd,
- przyspiesza gojenie ran,
- minimalizuje ryzyko powstawania blizn, w tym po ospie i trądziku,
- leczy infekcje żołądka, okrężnicy, jelit, dróg moczowych; wspomaga leczenie malarii i innych chorób wywoływanych przez pasożyty,
- pomaga przy grypie i przeziębieniach, odrze i ospie,
- stosowany w inhalacjach wspiera terapię zapalenia zatok i chorób gardła,
- działa wykrztuśnie – przynosi ulgę w kaszlu,
- pobudza wydzielanie hormonów,
- stymuluje układ immunologiczny,
- wzmaga pocenie, a to sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu,
- koi bóle mięśni,
- eliminuje brzydki zapach stóp przy ich nadmiernej potliwości.