Dziki rejon Morza Śródziemnego wydał światu rozmaryn. O właściwościach prozdrowotnych, konserwujących i aromatyzujących.
Rozmaryn to jedna z roślin najwcześniej stosowanych w medycynie, zaś eteryczny olejek rozmarynowy uważa się za jeden z najcenniejszych olejków w aromaterapii. Skład chemiczny olejku uzależniony jet od odmian i podgatunków rozmarynu. A ten jest niezwykle bogaty. Rozmaryn wykorzystywano w obrzędach religijnych. Konserwowano nim żywność.
Rozmarynowy – ceniony zapach w aromaterapii
Niezwykle popularny. Silny. Gorzkawy. Wytrawny. Podobny do zapachu eukaliptusa. Podnoszący na duchu. Poprawiający samopoczucie. Pobudzający ciało i umysł. Cenny środek zapachowy. Stosowany do aromatyzowania produktów kosmetycznych, jak mydła, perfumy, wody toaletowe, kremy, i żywności, zwłaszcza pieczonych mięs, tłuszczy, napojów alkoholowych.
Dobroczynność zapachu rozmarynu potwierdzona naukowo
Rozmaryn poprawia pamięć. Udowodnili to naukowcy z Wielkiej Brytanii. W ich badaniu grupa studentów, która przebywała w aromatyzowanym rozmarynem pomieszczeniu, okazała się lepsza w testach pamięci od grupy kontrolnej. Była też bardziej czujna. Upatruj w tym doświadczeniu wskazówki dla siebie. Ilekroć zabierasz się do nauki, możesz rwać listki rośliny i je wąchać. Zapamiętywanie będzie szybsze.
Zastosowanie i właściwości rozmarynu i olejku rozmarynowego
- Ogólnie rozmaryn i olejek wykazują aktywność prozdrowotną i przeciwdrobnoustrojową. Mają właściwości antyoksydacyjne. Zapobiegają niszczeniu komórek przez wolne rodniki.
- Olejek rozmarynowy zaaplikowany w postaci inhalacji lub aromatyzacji powietrza stymuluje centralny układ nerwowy, leczy infekcje górnych dróg oddechowych oraz towarzyszący im katar i kaszel. Łagodzi przeziębienia i dolegliwości alergiczne. Niweluje apatię, zmęczenie umysłowe i wzmożone napięcie. Szczególnie przydatny w miejscach pracy. Orzeźwia i osłabia efekt przepracowania.
- Pobudza krążenie. Uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Reguluje krążenie i ciśnienie krwi. Aktywizuje pracę serca.
- Rozmaryn wspomaga procesy trawienne. Pobudza łaknienie i wytwarzanie soków trawiennych. Łagodzi wzdęcia i kolki.
- Wzmacnia układ immunologiczny. Rozgrzewa. Działa napotnie i przeciwzapalnie. Reguluje cykl menstruacyjny.
- Olejek rozmarynowy można stosować jako środek przeciwbólowy. Pomaga na bóle reumatyczne, gośćcowe i mięśniowe (zwłaszcza mięśnie przeforsowane), a także nerwobóle.
- Dzięki rozmarynowi poprawia się pamięć i procesy myślenia. Rozmaryn ułatwia koncentrację. Niweluje napięcia nerwowe. Dodaje energii.
- Zdarza się, że małe dawki olejku pomagają na paraliż i epilepsję.
- Olejkiem rozmarynowym można pielęgnować skórę i włosy. Odżywia je. Stymuluje krążenie w obrębie skóry głowy. Zmniejsza cellulit. Działa ściągająco i przeciwświądowo. Łagodzi podrażnienia skóry. Przyspiesza gojenie ran i innych uszkodzeń nabłonka. Miejscowo znieczula. Odświeża jamę ustną. Osłabia dolegliwości, które niosą ze sobą żylaki.
- Kąpiele z dodatkiem olejku pobudzają, dlatego nie powinno się ich robić przed snem.
- Ekstrakt z rozmarynu znakomicie konserwuje. Badania porównawcze dowiodły, że jego działanie przeciwutleniające jest skuteczniejsze od działania antyoksydantów syntetycznych spożywczych i kosmetycznych. Rozmaryn przedłuża trwałość i świeżość olejów roślinnych aż dziesięciokrotnie.