Zapach świeżej sosny napawa radością w trakcie świąt. Jednak to wiecznie zielone drzewo to nie tylko stymulator nastroju. Sosna pełna jest związków chemicznych, które mają pozytywny efekt na ludzkie ciało. Olejek sosnowy działa antyseptycznie, wykrztuśnie, przeciwbólowo, bakteriobójczo, rozgrzewająco, przeciwzakaźnie i delikatnie pobudzająco.
Eteryczny olejek sosnowy, o silnych właściwościach leczniczych i intensywnym żywicznym aromacie, otrzymywany jest z igieł, szyszek i młodych gałązek sosny Pinus Sylvestris (sosny zwyczajnej). Najlepsze jakościowo olejki uzyskuje się z roślin z północnej części Europy i Azji.
Wyciąg na to, co boli
W 1940 roku francuski naukowiec Jacques Masquelier odkrył, że kora i igły sosny zawierają witaminę C. Badacze kontynuowali jego teorię i dowiedzieli się, że sosna bogata jest w zbawienne antyutleniacze.
Sosna znana jest ze swych umiejętności łagodzenia problemów krążeniowych, bólów kolan i bólów miesiączkowych. Może nawet poprawiać pamięć w starszym wieku.
Olejek sosnowy posiada właściwości rozgrzewające, dlatego może być stosowany do łagodzenia bólów reumatycznych czy artretyzmu. Literatura podaje, że olejek sosnowy działa oczyszczająco na nerki. Jest dobry na zapalenie pęcherza, wątroby i problemy z prostatą. Ponadto usuwa objawy zmęczenia i wyczerpania nerwowego oraz zwiększa odporność organizmu.
Ulga w stresie
W Japonii praktykuje się shinrin-yoku (co oznacza „przyswajać atmosferę lasu”), czyli terapeutyczny spacer po lesie. Ten zwyczaj, za jego zdolność łagodzenia stresu, poddawano obserwacjom. W jednym z testów pracownicy naukowi przy Uniwersytecie w Kyoto wysłali 498 zdrowych ochotników na dwie 15-minutowe przechadzki lasem. Wyniki tych przechadzek porównali z dniem bez spaceru. Uczestnicy oceniali swój nastrój według typowej psychologicznej skali. Eksperyment wykazał, że wrogość i depresja znacznie osłabły po spacerze. Co więcej, im bardziej ktoś był zestresowany na początku badania, tym większy relaks odczuwał po przechadzce.
Większość z nas nie ma dostępu do starożytnych japońskich lasów sosnowych, dlatego warto zaopatrzyć się w olejki eteryczne. Tradycyjna aromaterapia poleca te olejki przy stanach zmęczenia, zwłaszcza umysłowego, do uspokajania napięć emocjonalnych i łagodzenia stresu. Wystarczy kilka kropli umieścić na poduszce albo chusteczce i głęboko i wolno wdychać.
Przy zapaleniu oskrzeli
Olejek sosnowy wykazuje przede wszystkim działanie antyseptyczne oraz wykrztuśne. W celach zdrowotnych używany jest do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych oraz zatok. Szybko i skutecznie uwalnia od wydzieliny, która zalega w oskrzelach. Inhalacje parowe sprawdzają się przy katarze, przeziębieniu i bólu gardła.
Masaż obolałych mięśni
Do łagodzenia dolegliwości mięśniowych wykorzystuje się mieszankę kilku kropli olejku sosnowego i maksymalnie dwóch łyżek stołowych oleju roślinnego. Jednak należy pamiętać, by nie używać do tego celu olejku z sosny zwyczajnej, gdyż może on podrażniać skórę.
Dodatkowo mówi się o korzystnym działaniu olejku sosnowego w walce z cellulitem, gdyż doskonale zmiękcza skórę.
Aromatyzowanie powietrza
Ze względu na świeży i przyjemny zapach olejek sosnowy stosuje się jako naturalny odświeżacz powietrza.
Przeciwwskazania
Olejku sosnowego nie mogą używać osoby z astmą i krztuścem. Kobiety w ciąży i dzieci powinny skonsultować stosowanie olejku z odpowiednim specjalistą.