Węch jest niezwykle precyzyjny. Dokładny. Nadzwyczaj pamiętliwy. I wyjątkowo wrażliwy – wykazuje wrażliwość na cząstki chemiczne o 10 tysięcy większą niż zmysł smaku. Trudno byłoby wskazać równie dokładne i drobiazgowe urządzenie odbiorcze.
Liczne badania naukowe zrzucają z piedestału wzrok i słuch i oddają to miejsce węchowi. Należne miejsce. Rola węchu w życiu człowieka jest ogromna. Wystarczy wspomnieć o tym, że ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, wpływa na lepszy smak, wspiera decyzje zakupowe, przenosi do dawno zapomnianych chwil, wreszcie – dostarcza wrażeń estetycznych.
Sposób odczuwania zapachów
5 zmysłów rządzi człowiekiem. To wie każdy. A które z nich są zmysłami chemicznymi? Co to w ogóle znaczy? Istotą funkcjonowania smaku i węchu jest wyłapywanie z otoczenia związków chemicznych i ich mieszanin. Jak odczuwamy zatem zapachy? Dzieje się to dzięki receptorom węchowym ulokowanym w kanałach nosowych. Receptory przetwarzają informacje, a potem przesyłają je do mózgu, który te informacje koduje.
Pamięć węchowa
Zapachowe komunikaty przechowuje i wykorzystuje pamięć węchowa. Jedyna w swoim rodzaju. Inna i niezwykle trwała. Człowiek całe życie rozwija pamięć węchową, która jest mu niebywale przydatna. Jaka jest role pamięci węchowej? Z jej pomoci szybciej rozpoznajemy zapachy i przenosimy się do wspomnień.
Zapachy a układ limbiczny
Zapachy oddziałują na ludzkie zachowanie, myślenie i emocje. Prowokują określone reakcje, np. skłaniają do kupna jakiegoś produktu, zachęcają do dłuższego przebywania w restauracji. Dlaczego tak się dzieje? Wpływ zapachów na ludzi jest niezaprzeczalny, gdyż układ węchowy bezpośrednio łączy się z układem limbicznym. A to wywołuje błyskawiczne zmiany w stanie emocjonalnym człowieka.
Kobiece i męskie nosy
Który jest lepszy?
Kobiecy czy męski? Tu nie można się pomylić. Badania też to potwierdzają. Zwycięża kobiecy č. Kobieca zdolność rozpoznawania zapachów jest precyzyjniejsza od męskiej. Kobiety lepiej radzą sobie w uniwersum zapachów. I to pośród tych uznawanych za typowo męskie, jak aromaty kawy, alkoholi czy benzyny, i typowo kobiece, a wśród nich woń produktów spożywczych, środków czystości i perfum. Panie mają również przewagę nad panami, jeśli przychodzi im:
- rozróżniać woń osób tej samej płci,
- identyfikować pleć,
- wyczuwać zapach własnego ciała.
W jednym z badań własny zapach potrafiło rozpoznać 60% kobiet. To samo zadanie z sukcesem wykonało jedynie 5% mężczyzn.
Zapach ciała a stan emocjonalny
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, że zapach może Cię informować, czy ktoś jest szczęśliwy,
zestresowany albo przestraszony? Zapachy mają i tę zdolność. Ludzkie ciało wydziela przeróżne aromaty, a te z kolei sugerują nasz stan emocjonalny. Inaczej pachniemy, gdy przepełnia nas radość, inaczej, gdy się czegoś wystraszymy.