Title Image

Blog

Potęga zapachu

13:43 22 listopada in Aromatyzacja
2
Wyobraźmy sobie życie bez zmysłu powonienia: bez unoszącego się rano w domu zapachu ciepłego jeszcze chleba, woni świeżo skoszonej trawy w ogrodzie, czy bogatego aromatu gorącej kawy w filiżance. Może się wydawać, że takie doznania są przyjemne, ale zbyteczne.

Ludzie deklarują w badaniach, że najprędzej obyliby się właśnie bez zmysłu węchu, a z jego zanikiem pogodziliby się dużo łatwiej niż z utratą wzroku lub słuchu. Ale najnowsze naukowe analizy sugerują, że ma on dużo większe znaczenie, niż dotąd mu przypisywano.

Wonie, które łechcą nasze nozdrza i pobudzają do pracy ślinianki, w rzeczywistości są tylko dryfującymi w powietrzu cząsteczkami. Kiedy komórki w naszych nosach wyłapują te lotne substancje, do mózgu wysyłane są niewielkie elektryczne sygnały, co tworzy wrażenie zapachu. To bardzo prymitywny, pierwotny zmysł, który w swej najprostszej formie przetrwał na Ziemi miliardy lat.

Najbardziej intrygujące jest jednak oddziaływanie zapachów na mózg. Badacze odkrywają, że nie tylko dostarczają nam one informacji o otoczeniu, ale potrafią także wpływać na stan naszego umysłu, sprawność fizyczną, a nawet podstawowe reakcje fizjologiczne. Powonienie różni się od innych zmysłów, ponieważ silnie i podświadomie oddziałuje na mózg – tłumaczy profesor Tim Jacob z Cardiff University, ekspert od układu węchowego. Jeżeli spytamy ludzi, do czego służy zmysł powonienia, usłyszymy bardzo różne odpowiedzi nawet taką, że do wykrywania ulatniającego się gazu.

Obszar naszego mózgu odpowiedzialny za węch – kora gruszkowata – bezpośrednio sąsiaduje z rejonem odpowiadającym za pamięć i emocje. To dlatego nasze wspomnienia są mocno i nierozerwalnie związane z zapachami. Woń przypomina nam o emocjach towarzyszących jakiemuś doświadczeniu –  mówi profesor Jacob. Może przywołać, a nawet odtworzyć te uczucia. Kiedykolwiek czuję zapach oleju lnianego, błyskawicznie przenoszę się na boisko do krykieta i znów mam osiem lat. Taką właściwość ma tylko zmysł powonienia.

Coraz liczniejsze badania wskazują, że dzięki tej funkcji można wykorzystać zapachy do ćwiczenia pamięci: studenci, którzy mają zajęcia w sali pachnącej rozmarynem lub lawendą, są w stanie przypomnieć sobie dużo więcej informacji, gdy ponownie poczują tę woń. Badania Harvard University wykazały, że ochotnicy, którzy po przyswojeniu materiału spali w otoczeniu aromatu róży, potrafili lepiej odtworzyć wiadomości, nawet bez powtórnego kontaktu z tym zapachem. Usprawniał on przesyłanie informacji do hipokampu, obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć długotrwałą.