Title Image

Tajemnice marketingu zapachowego w SPA

17:58 24 listopada in Aromatyzacja
1

W dzisiejszych czasach walka o konsumenta coraz częściej toczy się poza jego świadomością. Jest to bitwa o jego emocje, wrażenia, a co za tym idzie o jego zmysły, dzięki którym tworzy się w konsumencie pewna wizja rzeczywistości.

Ogromne znaczenie w tej gonitwie mają alternatywne metody komunikacji sensorycznej, a w szczególności zapach. W miejscach typu SPA czy w salonach odnowy biologicznej staje się on niezbędny. Tam ustępują miejsca wszelkie argumenty racjonalne. Prym wiedzie nasze doznanie zmysłowe. To dla niego w końcu zjawiamy się w SPA. Warto zatem zapoznać się z nową koncepcją marketingową zwaną marketingiem zapachowym.

Czym w istocie jest tajemniczy marketing zapachowy?

Najprościej rzecz ujmując, jest to wzbogacanie naszego miejsca niezwykłym i indywidualnie do nas dobranym zapachem. Działanie to może spełniać różne cele: od pobudzania do intensywnej pracy, motywowania po relaksowanie do przenoszenia w inny, magiczny świat doznań. Dla firmy go stosującej gwarantuje to wyróżnienie wśród konkurentów a nawet logo zapachowe, czyli taki klucz do zachowania firmy na bardzo długo w pamięci.

W przypadku ośrodków typu SPA, marketing zapachowy ma oczywiście spełniać dwa ostatnie cele. Ma on powodować pewne specyficzne wrażenia, czy wręcz przeżycia o takiej treści, jaki jest zapach. Może być to komunikat ocieplający (zapach cynamonu, miodu, wanilii), bądź ochładzający (zapach mięty, alg morskich). Można także połączyć wrażenia relaksu z morskimi obrazami. Siła i możliwość kreacji wyobrażeń o danym miejscu jest nieograniczona, tak jak zapach i przeżycia z nim związane nie mają granic.

Dla przykładu zastanówmy się nad zapachem, który wywołuje skojarzenia z morzem – rześkość oraz ciepło kamieni skąpanych w delikatnym słońcu, z zielonymi roślinami – obrazami kołyszącymi zmysły i oddalającymi troski. Zapach piasku i delikatnego wiatru odświeżają i przenoszą w inny, niemal bajkowy świat. Zapach pachnących słodyczą, zroszonych i muśniętych porannym słońcem kwiatów. Chwila wytchnienia, refleksji i rozpieszczenia zmysłów. Delikatne aromaty pozwolą przenieść się do krainy marzeń.

W zapachu jeszcze jedna rzecz jest warta uwagi – tyle mamy opisów zapachu, ile ulegających jemu osób. Każdy ma własne zapachowe obrazy i indywidualne przeżycia z nimi związane. Tak naprawdę każdy zapach tworzy bardzo indywidualne a nawet prywatne doznania.

Tags: