5 zdrowotnych korzyści aromaterapeutycznych olejków eterycznych

5 zdrowotnych korzyści aromaterapeutycznych olejków eterycznych
Aromaterapia jest powszechnie znaną gałęzią medycyny alternatywnej, czerpiącą z medycyny naturalnej i zielarstwa. Opiera się na wykorzystaniu olejków eterycznych pozyskiwanych z kwiatów, nasion, kory, liści i korzeni roślin. Dzięki leczniczemu działaniu olejków poprawia się kondycja naszego ciała i umysłu. Leczenie zapachami nie jest niczym nowym. Już w najdawniejszych czasach korzystano z naturalnej mocy olejków eterycznych. Najstarsze wzmianki o terapii zapachami sięgają czasów sumeryjskich, tj. do 3000 roku p.n.e. Współcześnie wraca się do starożytnych praktyk, równocześnie uzupełniając je najnowszą wiedzą i osiągnięciami. Co zatem oferują nam rośliny? W czym pomagają nam olejki eteryczne? Łagodzą bezsenność Olejki eteryczne pomagają w leczeniu bezsenności, która może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi i sporym zamętem w naszym życiu. Kuracja olejkami uspokaja nerwy, relaksuje i ułatwia zasypianie. Masaże olejkami wykonane przed snem skutecznie odprężają. Specjalne zapachowe mieszanki na sen, dodawane np. do nawilżacza powietrza, roznoszą delikatny aromat po pokoju, który przyspiesza zasypianie. Zmniejszają stres Jedno z najbardziej znanych zastosowań olejków eterycznych to likwidacja stresu. Olejki działają jak środki zwiotczające, które pomagają wyciszyć umysł i wyeliminować niepokój. Uspokajają organizm. Wspierają uzyskanie równowagi psychicznej. Najlepszym antidotum na stres jest jeden z wymienionych olejków: lawendowy, cytrynowy, bergamotowy, ylang-ylang, miętowy. Wspomagają leczenie depresji Nieleczona depresja może prowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń somatycznych, jak miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Zdarza się też, że obniża odporność, a to z kolei zwiększa ryzyko zachorowania na choroby zakaźne, a nawet nowotworowe. Aromaterapia ma tę właściwość, że może wspomóc leczenie łagodniejszych objawów depresji. Olejki eteryczne, co potwierdzają badania, łagodzą zaburzenia centralnego układu nerwowego. Szczególnie przydatne są:
  • olejek cytrynowy – wyraźnie redukuje efekty depresji, a orzeźwiający zapach pomaga wyzbyć się stanów lękowych,
  • ylang-ylang – pomocny szczególnie przy depresji poporodowej; niweluje bóle głowy na tle nerwowym,
  • rumiankowy – wykazuje silne działanie antydepresyjne; uspokaja i redukuje uczucie złości,
  • neroli – jeden z najbezpieczniejszych olejków eterycznych; poskramia lęki i stany depresyjne; przywraca równowagę emocjonalną.
Przynoszą ulgę w bólu Jedna z lepszych korzyści aromaterapii i olejków eterycznych to uśmierzanie bólu. Złożoność zapachów jest tak wielka, że każdy olejek przynosi ulgę w różnych schorzeniach i dolegliwościach. Np. olejek rumiankowy niweluje bóle migrenowe i bóle głowy spowodowane napięciem nerwowym. Szałwii często używa się do osłabiania bólów miesiączkowych. Przeciwbólowo działają też olejki: eukaliptusowy, lawendowy, miętowy i wiele innych. Poprawiają ciśnienie krwi Olejki pomagają obniżać ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem. Odprężają na tyle, że poziom krwi zbliża się do zdrowego poziomu. Np. olejek cytrynowy lekko stymuluje i obniża ciśnienie krwi. Podobnie działa olejek jałowcowy z jagód, melisowy, majerankowy i różany. Z kolei olejek rozmarynowy normuje zmienne ciśnienie krwi, a tymiankowy je podnosi.

Napisz komentarz