Olejek cyprysowy to kolejny skuteczny naturalny środek leczniczy. Uspokajający i odkażający. Wykorzystywany od wieków w medycynie ludowej. Obecnie stosowany w wielu dziedzinach medycyny, w aromaterapii, przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym.
Olejek cyprysowy otrzymuje się z wytłaczania igieł i gałązek cyprysa śródziemnomorskiego. Z drzewa, którego właściwości doceniali już starożytni Rzymianie i Grecy – gałązki cyprysu służyły im za środek zapachowy, uspokajający i dezynfekujący.
Działanie olejku na psychikę
Zapach olejku cyprysowego łagodzi poczucie straty. Orzeźwia i stymuluje. Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Olejek poprawia nastrój. Wspiera leczenie emocjonalnej traumy i zaburzeń równowagi psychicznej. Pomaga pacjentom z zaburzeniami czynnościowymi układu nerwowego. Koi napięcie nerwowe i stres. Łagodzi gniew. Harmonizuje sen. Sprzyja w pozbyciu się obsesyjnych myśli.
Zapachowe kompozycje z innymi olejkami
Olejek cyprysowy pachnie głęboko, żywicznie, drzewnie, lekko dymnie i korzennie. Dezynfekuje powietrze, doskonale nawania. Jego słodki aromat dobrze komponuje się z olejkami: cedrowym, sosnowym, jałowcowym, bergamotowym, cytrynowym, mandarynkowym, sandałowym, lawendowym, szałwiowym, majerankowym.
Niezliczone korzyści zdrowotne olejku cyprysowego
Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antyseptycznie, moczopędnie i przeciwskurczowo. Niszczy bakterie tak skutecznie jak olejek cedrowy. Jest naturalnym dezodorantem, zwłaszcza gdy wymiesza się go z lawendą.
Obkurcza i wzmacnia naczynia krwionośne. Hamuje krwawienia – z nosa, maciczne, żołądkowe, dziąseł, pourazowe. Działa stymulująco na układ sercowo-naczyniowy. Wyrównuje ciśnienie krwi, zwiększa jej krzepliwość.
Obniża temperaturę ciała. Tonizuje. Goi – rany szybciej się zabliźniają. Oczyszcza. Uspokaja. Ściąga skórę, ujędrnia ją.
Zapobiega rozwojowi miażdżycy. Wspomaga pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Normalizuje gospodarkę wodno-elektrolitową.
Działa wykrztuśnie – inhalacje łagodzą kaszel, przeziębienia, grypę i chrypkę, pomagają na przewlekłe zapalenie oskrzeli, astmę, gruźlicę, krztusiec, ułatwiają oddychanie. Rozpylanie olejku przed snem przydaje się szczególnie w nocnych atakach astmy u dzieci.
Przynosi ulgę chorym na reumatyzm, gdy zastosuje się go w kąpieli lub masażu. Niweluje bóle kończyn, żylaki. Leczy hemoroidy.
Przywraca równowagę hormonalną, neutralizuje uderzenia gorąca –
zwłaszcza w okresie menopauzy. Reguluje cykl menstruacyjny. Zmniejsza krwawienie i bolesność miesiączki. Łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Zapobiega wypadaniu włosów i łupieżowi, powstawaniu pajączków na skórze. Redukuje wydzielanie sebum. Poprawia stan skóry dojrzałej. Wspiera leczenie trądziku, egzemy i cellulitu. Pielęgnuje skórę tłustą i skłonną do podrażnień. Ogranicza pocenie się.
Koi ból stóp i zmniejsza ich nadmierną potliwość. Pomaga przy bólach głowy, kolkach i nietrzymaniu moczu. Masaż nim modeluje sylwetkę. Działa jak afrodyzjak.
Jest owadobójczy. Odstrasza owady. Chroni psy przed pchłami, równocześnie likwidując nieprzyjemny zapach zwierząt.