Jak aromatyzacja otoczenia poprawia samopoczucie pacjentów

Jak aromatyzacja otoczenia poprawia samopoczucie pacjentów
Atmosfera panująca w placówkach służby zdrowia ma kluczowe znaczenie dla doświadczeń pacjentów. Sposób, w jaki personel medyczny wykonuje swoje obowiązki, jest jednym z czynników, które pomagają stworzyć pozytywny wizerunek ośrodka. Ten wizerunek wzmacniają również zapachy i aromatyzacja otoczenia. Dodatkowe właściwości antybakteryjne olejków zapachowych gwarantują czyste i bezpieczne środowisko. Jeśli chodzi o powiązania z pamięcią, zapach jest najważniejszym ze zmysłów. Pewnie niejeden z nas pamięta ten słodki aromat ciepłego babcinego ciasta lub perfumy naszej pierwszej miłości. Zapachy zostawiają w pamięci niezatarty ślad. Dlatego warto je wykorzystać w celu promocji i wzmocnienia wizerunku np. domów opieki.
Zapachy poprawiają samopoczucie
Zapachy poprawiają ogólne samopoczucie pacjentów, gości i personelu. Niektóre zapachy są znane ze swych właściwości uspokajających i relaksujących, jak również obniżania poziomu stresu. Gdy przyjemne zapachy unoszą się w powietrzu, nastrój poprawia się o 40%. Aromatyzacja łagodzi niepokój i depresję pacjenta, zmniejsza ból i dyskomfort, a także zwiększa morale pracowników. W jednym z badań przeprowadzonym w szpitalu pediatrycznym odnotowano, że dzieci odczuwały o 58% mniejszy ból, gdy otaczał je ładny zapach.
Zapachy pomagają w walce z problemami psychicznymi
Wdychanie zapachów, jak świeżo upieczony chleb czy świeżo skoszona trawa, pobudza mózg i układ nerwowy, wywołując przy tym podekscytowanie lub spokój. Unikalnym jest zastosowanie aromatyzacji otoczenia u pacjentów chorych na Alzheimera. Takie osoby mają problemy z przypominaniem sobie wspomnień krótkotrwałych i często mają kłopoty z zasypianiem. Aromatyzacja otoczenia z wykorzystaniem uspokajającego zapachu rumianku w połączeniu z kojącym zapachem lawendy pomaga zmniejszyć niepokój i sprzyjają lepszemu snowi.
Zapachy zwiększają apetyt
Zapach i jedzenie łączy silna więź. Kiedy czujemy aromatyczny zapach np. rozpuszczonej czekolady lub apetycznej pizzy, momentalnie robimy się głodni. Ta zaleta zapachów może być korzystna dla osób starszych, które często tracą apetyt. Pyszne aromaty żywności można połączyć z przyjemnością jedzenia. Dzięki temu zapobiegnie się szybkiej utracie wagi i niedożywieniu pacjentów z demencją, którzy często zapominają o regularnym jedzeniu i piciu.

Napisz komentarz