W standardowych testach węchowej wrażliwości, tj. wykrywania zapachu, rozróżniania i jego identyfikacji, kobiety konsekwentnie zdobywają wyższe wyniki niż mężczyźni. Jeden z badaczy twierdzi, że lepsza wrażliwość węchowa jest oczywista nawet u noworodków płci żeńskiej.
Czy to w 100% wiarygodne?
Jedno z
badań sugeruje, że ustalenia dotyczące różnic płciowych mogą nie być do końca wiarygodne, a różnice w sprawności węchowej mogą dotyczyć tylko niektórych zapachów.
Czy kobiecy cykl wpływa na różnice w wynikach?
Jest również możliwe, że wiele badań nie uwzględniało zmian kobiecej wrażliwości na zapachy podczas cyklu menstruacyjnego. Wiadomo np. że kobieca wrażliwość na męskie feromony jest 10 tysięcy razy silniejsza podczas owulacji niż podczas menstruacji. Te wahania mogą być podstawą pewnych niespójności w wynikach. Aczkolwiek kobiecy cykl nie może wyjaśniać, dlaczego wyniki są wyższe u dziewczynek niż u chłopców.
Czy można rozpoznać po zapachu niemowlę lub małżonka?
Na Uniwersytecie Hebrew w Jerozolimie przeprowadzono eksperyment, w którym kobiety bezdzietne trzymały przez godzinę w ramionach niespokrewnione ze sobą niemowlęta. Po tym czasie przetestowano je w kierunku rozpoznawania zapachu niemowląt. Większość kobiet trafnie rozpoznała zapach dziecka. Tak podsumowali to badacze:
To pokazuje, że zdolność identyfikowania niemowląt po zapachu jest bardziej ogólną ludzką umiejętnością, niż wcześniej zakładano. Jednak naukowcy nie przebadali w tym kierunku mężczyzn, więc może to być tylko kobieca zdolność.
Inne badanie wykazało, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety są w stanie rozpoznać ich własne dzieci lub małżonków po zapachu.