Aldehyd cynamonowy, związek chemiczny, który nadaje cynamonowi jego charakterystyczny smak i zapach, zapobiega rakowi jelita grubego u myszy.
Dodając aldehyd cynamonowy do pokarmu myszy, naukowcy odkryli, że zadziałał on jak silny czynnik hamujący rozwój choroby. Aldehyd pomagał myszom bronić się przed rakiem jelita grubego. Badania przeprowadzili Georg Wondrak i Donna Zhang z Uniwersytetu w Arizonie.
Mechanizm obronny
Wondrak i Zhang zauważyli, że w odpowiedzi na aldehyd cynamonowy (odpowiedzialny za
zapach cynamonu) komórki myszy nabyły umiejętności obrony przed wystawieniem na działanie czynnika rakotwórczego. Aldehyd wspierał pozbywanie się toksyn z organizmu i przyspieszał regenerację.
Znaczące odkrycie
To jest znaczące odkrycie – mówi dr Zhang, która wraz z Wondrakiem jest członkiem UA Cancer Center (Centrum Raka).
Ponieważ nowotwór jelita grubego jest agresywny i nie rokuje dobrze, istnieje pilna potrzeba, aby opracować więcej skutecznych strategii przeciwko tej chorobie.
Aldehyd cynamonowy versus cynamon
Następny krok, jaki muszą wykonać uczeni, to sprawdzenie, czy cynamon, w przeciwieństwie do aldehydu cynamonowego, zapobiega rakowi w analogiczny sposób. Stąd już blisko do badań z udziałem ludzi. Dodatkowo Wondrak zastanawia się, czy cynamonu albo aldehydu cynamonowego można użyć jako broni przeciwko takim chorobom, jak chociażby cukrzyca.
Cynamon jako trzecia najczęściej konsumowana przyprawa na świecie wciąż jest stosunkowo niewiele zbadany pod względem jego potencjalnych właściwości zdrowotnych. Wiadomo, że uważa się go za bezpieczny. Jeśli naukowcy ustalą pozytywny wpływ cynamonu, mogą wykorzystać tę okazję, aby potencjalnie poprawić zdrowie ludzi na całym globie.