Czy wyczuwasz nosem, kiedy ktoś jest agresywny?

Czy wyczuwasz nosem, kiedy ktoś jest agresywny?
Sygnały chemiczne z potu mogą nas ostrzegać przed agresywnie nastawionymi osobami. Badacze zebrali próbki potu mężczyzn, którzy ćwiczyli boks (czynność agresywna) albo jeździli na rowerze. Pot agresywnych mężczyzn wyzwolił u ochotników, którzy go wąchali, niepokój. Badanie sugeruje, że ludzie potrafią podświadomie wykryć sygnały chemiczne agresji.

Ludzki nos wyczuwa agresję

Uważa się, że niektóre zwierzęta są zdolne wyczuć strach u ludzi. Najnowsze odkrycie sugeruje, że ludzie posiadają podobną umiejętność – są w stanie wywąchać, czy ktoś rwie się do bitki. Inicjatorka opracowania, dr Smiljana Mutic ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aachen, spostrzegła, że woń ludzkiego potu może nas alarmować, gdy ktoś czuje złość albo agresję. Uczestnicy badania, który wąchali pot mężczyzn zaangażowanych w agresywną czynność, jaką jest boks, reagowali inaczej, niż gdy wąchali woń ciała osobników ćwiczących na rowerach treningowych.

Sygnały chemiczne wykrywamy nieświadomie

Żaden z wolontariuszy nie rozróżnił świadomie próbek zapachów. Wg dr Smiljany jest to pozostałość z ludzkiej przeszłości ewolucyjnej, gdy sygnały chemiczne wykrywano nieświadomie. W końcu to przez wzrok człowiek pozyskuje ogromną większość informacji.

Węch przestrzega przed przemocą

Aby dojść do takich wniosków dr Smiljana zainicjowała dwa eksperymenty.
  1. 16 zdrowych mężczyzn boksowało i jeździło na rowerku stacjonarnym. Przez 2 dni przed testami mieli unikać mocno pachnących pokarmów i napojów, jak czosnek, kawa czy curry. Nie mogli używać dezodorantów i perfum. W trakcie treningów zebrano od nich próbki potu. Mężczyźni wypełniali także ankiety. Dotyczyły one motywacji do czynienia krzywdy i poziomu odczuwanego gniewu.
  2. Próbki zademonstrowano 22 innym osobom. Przeanalizowano, jak wystawienie na woń wpłynęło na przetwarzanie poznawcze (np. rozróżnianie emocji).
Ochotnicy wykazali zwiększony poziom lęku, gdy wąchali próbki z bokserskiej sesji. Z kolei pot z jazdy na rowerze nie wywołał żadnej reakcji. Naukowcy muszą teraz uzgodnić, które składowe zapachu komunikują agresję. Np. hormony steroidowe, jak testosteron i androstadienon już powiązano z agresją i naturalnym zapachem ciała.

Napisz komentarz