Czym pachnie deszcz

Czym pachnie deszcz

Każdy z nas może sobie wyobrazić, jak deszcz wygląda, jaki wydaje dźwięk, a nawet jaki ma zapach. Ale czy wiemy, czym pachnie deszcz?

Ten świeży i wyraźnie ziemisty aromat po opadach nazywa się „petrichor” (petra = kamień, ichor = płyn, który płynie w żyłach bogów wg mitologii greckiej). Połączenie naturalnych składników to esencja petrichora.

Petrichor – czym pachnie deszcz?

Promieniowce, które zamieszkują glebę, są bakteriami wiążącymi azot atmosferyczny. Wydzielają one do ziemi związek, który odpowiada za zapach wilgotnej gleby. To geosmina (z greckiego γεω – ziemia i ὀσμή – zapach). Ludzki nos jest bardzo wrażliwy na ów zapach. Badania wykazały, że człowiek może wykryć ten aromat w stężeniach tak niskich jak 5 części na bilion. Dlatego też bez problemów wyczuwamy go nie tylko po deszczu, ale też gdy jemy karpia czy buraki. Drugi czynnik, który wpływa na petrichor, to oleje. W trakcie suszy rośliny wytwarzają oleje, które hamują wzrost i pozwalają oszczędnie gospodarować wodą. Gromadzą się one w ziemi. Właśnie w glebie łączą się z geosminą, w wyniku czego powstaje ten charakterystyczny zapach wyczuwany po deszczu – nasz petrichor. Nazwę tę nadali naukowcy w 1964 roku.

Jak powstaje zapach deszczu?

W trakcie opadów oleje wchłonięte przez ziemię i geosmina uwalniają się z mokrej gleby i rozpraszają się w powietrzu. W ten sposób tworzy się prawdziwie niezapomniany i niepowtarzalny aromat. Zapach ten nie pozostawia nikogo obojętnym. Niektórzy uważają, że jest tak przyjemny, gdyż historycznie nasi przodkowie musieli kojarzyć deszcz z przetrwaniem.

Czy da się odtworzyć zapach deszczu?

Wraz z rozwojem syntetycznych substancji zapachowych perfumiarze byli w stanie uchwycić i odtworzyć wiele z niezwykłych zapachów. A one z kolei potrafią w nas wywołać osobiste wspomnienia i emocje. Ze względu na popularność i uznanie dla specyficznego zapachu deszczu wielu perfumiarzy próbowało go odtworzyć. Wszystko po to, by stworzyć prawdziwie wyjątkowe doznania zmysłowe. Również Air Aroma opracowała swój własny zapach. Zawiera on ziemiste nuty i paczulę. Aromat przywołuje myśl o świeżych początkach i połączeniu z naturą.

Napisz komentarz