Czy wiedziałeś, że Polka przyczyniła się do rozwoju perfum w Europie? Czy wiesz, że za ojczyznę perfum uznaje się starożytny Egipt? A czy miałeś świadomość, że aromat jaśminu to kombinacja prawie 100 różnych związków? Jakie jeszcze tajemnice odkrywa przed nami uniwersum zapachów?
Wszechobecne zapachy
Ten błogi moment, gdy ze snu wyrywa Cię aromat świeżo palonej
kawy. Te chwile, gdy radośnie hasasz wśród kwitnących pól kwiatów. Zapachy otaczają nas wszędzie. Na ulicy, w sklepie, w kawiarni, nawet w biurze podróży czy w przychodni. Rola zapachów jest nieoceniona. Nie tylko w świecie ludzi. Może przede wszystkim w świecie zwierząt. Np. pszczoły informują rój o zagrożeniu właśnie zapachem.
Zapach jako wyznacznik przetrwania
Zmysł powonienia od prehistorycznych czasów pomagał przetrwać ludziom. Brzydkie zapachy mają zwykle związek z substancjami o małych cząsteczkach. A małe cząsteczki są charakterystyczne dla procesu rozkładu żywności. To pomagało naszym przodkom odróżnić nieświeże pożywienie od tego zdrowego.
Perfumy – ewolucja od najdawniejszych dziejów
Początki perfum sięgają już prehistorycznych czasów, gdy ludzie eksperymentowali z ogniem, wrzucając, niby przypadkiem, gałązki bogate w olejki zapachowe. W ten sposób wynaleźli kadzidło. Z kolei za ojczyznę perfum, tj. płynnych i aromatycznych substancji, uznaje się starożytny Egipt.