Jak zapach ludzkiego strachu wpływa na psy?

Jak zapach ludzkiego strachu wpływa na psy?

Właściciele psów często twierdzą, że ich pupile współodczuwają ich emocje. Teraz wydaje się, że to powiązanie międzygatunkowych uczuć jest prawdziwe. Psy potrafią wyczuć stan emocjonalny człowieka i poczuć się tak samo.

Do tej pory nauka dała dowody na to, że psy widzą i słyszą oznaki ludzkich emocji. Ale nikt nie badał, czy psy są w stanie odbierać wskazówki węchowe.

Sygnały zapachowe

Biagio D'Aniello z University of Naples „Federico II” we Włoszech i jego zespół sprawdzali, czy psy potrafią wywąchać ludzkie emocje wyłącznie z sygnałów zapachowych. W tym celu przeprowadzili eksperyment.

Eksperyment

Ochotnicy mieli oglądać filmy, które wywoływały w nich strach, szczęście lub neutralne emocje. Badacze zebrali próbki ich potu. Potem naukowcy zaprezentowali próbki zapachów domowym psom i monitorowali ich zachowania oraz akcję serca.

Zapach strachu wpływa na emocje psów

Psy wystawione na próbki strachu wykazywały więcej oznak stresu niż te osobniki, które wąchały szczęśliwe i neutralne próbki. Miały również wyższe tętno, częściej szukały kontaktu z właścicielami i mniej się integrowały z obcymi osobami.

Różne kanały sensoryczne

Zawsze wiedzieliśmy, że psy zbierają informacje o swoich opiekunach za pośrednictwem różnych kanałów sensorycznych. Jednak nie było łatwo określić, które kanały uruchamiają się w konkretnych sytuacjach – wyjaśnia Marta Gacsi z Eotvos Lorand University w Budapeszcie. Analiza D'Aniello sugeruje, że ludzie nieświadomie przejmują kontrolę nad emocjami swoich psów poprzez uwalnianie zapachów.

Napisz komentarz