Czy aromatyzacja obiektów medycznych wpływa na zachowanie i emocje pacjentów? Czy zapach zniweluje przykre wrażenia związane z pobytem w szpitalu? Jakie korzyści niesie zapach dla gabinetów stomatologicznych, pokojów lekarskich, szpitali, ośrodków terapii?
Różne obszary obiektów ochrony zdrowia charakteryzują wyraźne i mało subtelne aromaty. Dla większości miejsc te zapachy są często przypadkowe, nieprzewidziane, a nawet niepożądane. Zapachy wpływają nie tylko na pacjentów, ale także pracowników służby zdrowia. Aromatyzacja to łatwy i korzystny finansowo
sposób niwelowania nieprzyjemnych wrażeń związanych z pobytem w placówkach medycznych.
Pozytywne skojarzenia
Z czym kojarzy nam się szpital? Z zapachem środków odkażających, który jest tak nielubiany i automatycznie przywołuje myśli o lekarzach, dentystach, bolesnych zabiegach. Który często wydobywa z zapomnienia złe wspomnienia, a one z kolei wywołują niepokój, zmartwienie i obawy przed powrotami. Aromatyzowanie powierzchni niszczy dotychczasowe niemiłe konotacje. Szeroka gama mieszanek pozwala dopasować zapach do każdego kompleksu. Niektóre kompozycje zapachowe zawierają świeże i pogodne cytrusowe olejki albo uspokajającą różę i lawendę.
Przyjazna atmosfera
Zapach powinien witać pacjenta od progu. Kształtuje się w ten sposób pozytywne pierwsze wrażenie i stwarza się warunki przyjazne chorym.
Korzyści zdrowotne
Wiele olejków eterycznych ma wybitne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, które pomogą zatrzymać rozprzestrzenianie się zarazków.
Łagodzenie stresu
Zapachy wygaszą podenerwowanie pacjentów i pomogą szybciej odzyskać siły. Relaksujące zapachy są odpowiednie, aby uspokajać pacjentów w stresujących sytuacjach spowodowanych niepokojem przed operacją, w gabinetach dentystycznych i w laboratoriach, gdzie pobiera się krew. Rekomenduje się wanilię i lawendę.
Krótsze oczekiwanie
W aromatyzowanych pomieszczeniach pacjenci odnoszą wrażenie, że czekają na swoją kolej krócej, niż jest w rzeczywistości. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku długich kolejek w poczekalniach i przed gabinetami zabiegowymi.
Czystość i higiena
Pacjenci przychodzący do placówki zdrowia oczekują, że zastaną miejsce czyste i higieniczne, a więc wolne od jakichkolwiek brzydkich zapachów. Zwykłe odświeżacze powietrza są nieodpowiednie, gdyż powierzchnie, które należy odświeżyć są sporych rozmiarów. Zaopatrywanie się w nie wiąże się z dużymi kosztami. Poza tym odświeżacze maskują nieprzyjemne zapachy, a nie eliminują. O wiele bardziej opłaca się aromatyzować powierzchnie czystymi olejkami eterycznymi, które rzeczywiście likwidują niepożądane wonie.
Przykłady na wykorzystanie zapachu w placówkach medycznych
W Vanderbilt University Medical Center zdecydowano się na aromaterapię, by uspokajać nerwy lekarzy i pielęgniarek, zmniejszyć ich stres, podnieść poziom energii oraz poprawić ich nastrój. Dla porównania wykazano, że:
- przed użyciem olejków eterycznych 41% pracowników było zestresowanych; po zaaplikowaniu olejków tylko 3%,
- przed użyciem olejków 60% załogi była sfrustrowana; po aplikacji zapachu tylko 6%.
Zapachy służą australijskiemu uniwersytetowi do wspierania diagnozy kilku chorób, w tym choroby Alzheimera, choroby Huntingtona, choroby Parkinsona, schizofrenii i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
Neutralizujące zapachy mogą być wykorzystane do usunięcia brzydkich zapachów. Nadaje się do tego eukaliptus ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne.