„Magiczna” moc olejku jałowcowego

„Magiczna” moc olejku jałowcowego
Korzyści zdrowotne olejku jałowcowego, jak również owoców i szpilek jałowca znano już w starożytnej medycynie tradycyjnej. Przyrządzano z nich lekarstwa na reumatyzm, zapalenia pęcherza i schorzenia układu oddechowego. Jagody jałowca wieszano nad drzwiami wejściowymi, by strzegły domostwo i jego mieszkańców przed wiedźmami i czarownikami. Wierzono bowiem, że ma magiczną moc, która ochroni przed złym urokiem. Olejek jałowcowy pozyskuje się z igieł bądź owoców (jagód) krzewu Juniperus Communis. Roślina ta występuje w całej Europie, Ameryce Północnej i Azji Środkowej. Jak pachnie olejek z jałowca? Mówiąc krótko – bardzo przyjemnie. Pachnie świeżo i ciepło. To aromat żywiczno-balsamiczny. To zapach lasu. Zapach olejku wykazuje działanie aromaterapeutyczne. Korzystnie wpływa na stan ducha. Przywraca głęboki spokój. Osoby nerwowe, wyczerpane psychicznie i fizycznie powinny aromatyzować powietrze właśnie olejkiem jałowcowym. Jakie właściwości ma jałowiec i olejek jałowcowy? Działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. Pobudza krążenie. Wspomaga leczenie zapalenia pęcherza – jest moczopędny i antyseptyczny. Wspiera wydalanie toksyn z organizmu (zwłaszcza kwasu moczowego) i nadmiaru płynów. Rozgrzewa i pobudza. Poleca się go przy osłabionej odporności organizmu i infekcjach dróg oddechowych. Olejek reguluje cykl miesiączkowy. Pomaga przy napięciu mięśni (działa rozkurczająco), reumatyzmie, nerwobólach, żylakach, hemoroidach, zakażeniach dróg moczowych, kamicy nerkowej. Przyspiesza gojenie ran i odkaża. Wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego – można go stosować doustnie w przypadku zaburzeń trawienia. Zwiększa apetyt. Pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Jak olejek jałowcowy działa na psychikę i umysł? Pobudza nie tylko ciało, ale i umysł. Wzmacnia koncentrację. Uspokaja – wspomaga leczenie stanów lękowych. Niweluje stres. Dodaje energii, likwidując oznaki zmęczenia i wyczerpania organizmu. Pomocny przy bezsenności. Wyzwala pozytywne uczucia. Czy olejek sprawdza się w schorzeniach skóry? Olejek jałowcowy stymuluje krążenie krwi i limfy, a tym samym ułatwia regenerację skóry. A to z kolei sprzyja niwelowaniu cellulitu i rozstępów. Ten olejek poleca się głównie na problemy z trądzikiem młodzieńczym – jego składniki wykazują działanie przeciwbakteryjne. Ekstrakt z jałowca rekomenduje się osobom ze skórą skłonną do przetłuszczania, wyprysków i wągrów. Olejek jałowcowy oczyszcza skórę, ściąga ją i ujędrnia. Gdzie znalazł zastosowanie olejek z jałowca?
  • Komponuje się z niego kosmetyki o działaniu wyszczuplającym, przeciwtrądzikowym i regulującym wydzielanie gruczołów łojowych.
  • Wykorzystuje się go często w kosmetykach zwalczających rozstępy i cellulit.
  • Jest składnikiem kremów i maści rozgrzewających, a także maści przeznaczonych po wysiłku fizycznym.
Z jakimi innymi olejkami komponować olejek jałowcowy? Najlepiej komponuje się z zapachami: bergamotowym, geraniowym, rozmarynowym, cyprysowym, sosnowym, sandałowym, lawendowym. Jakie stosować środki ostrożności? Olejku jałowcowego nie powinny stosować osoby z nadciśnieniem i różnego rodzaju alergiami. Niewskazany jest dla kobiet ciężarnych i karmiących – lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem. Olejki eteryczne są substancjami bardzo aktywnymi i łatwopalnymi, dlatego należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. Chronić oczy i zawsze rozcieńczać. Przechowywać z dala od dzieci. Zabezpieczać przed działaniem promieni słonecznych.

Napisz komentarz