Czy dieta o wysokiej zawartości tłuszczu może prowadzić do utraty węchu? Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Florydy twierdzą, że tak. Okazuje się, że dieta wysokotłuszczowa skutkuje poważnymi strukturalnymi i funkcjonalnymi zmianami w obrębie układu węchowego.
Nicolas Thiebaud jako pierwszy zaprezentował solidny związek między złą dietą a utratą powonienia. To otwiera wiele nowych możliwości badań nad otyłością.
Dieta obfitująca w tłuszcz powodem zaburzeń węchowych
Doktor Thiebaud prowadził przez 6 miesięcy badania z udziałem myszy. Podawał im pokarm bogaty w tłuszcz. Uczył ich, aby określony zapach kojarzyć z nagrodą (w tym wypadku wodą). Myszy, którym podawano tłustą karmę wolniej uczyły się tego związku niż myszy z grupy kontrolnej. Ponadto, kiedy wprowadzono nowy zapach, gryzonie na wysokotłuszczowej diecie nie były w stanie szybko się zaadaptować do nowych warunków. A to, zdaniem naukowców, świadczy o zaburzeniach węchu.
Powrót do zdrowych nawyków nie gwarantuje poprawy węchu
Co ważniejsze, okazało się, że gdy gryzonie wróciły na pokarm kontrolny (spadła wówczas ich waga i chemia krwi wróciła do normy), to ich zdolności węchowe wciąż były rozstrojone. Współautorka opracowania, profesor Debra Ann Fadool, zauważyła, że myszy narażone na tłustą dietę miały jedynie 50% neuronów zdolnych kodować zapachowe sygnały.
Studium Amerykanów daje początek całej serii badań. W przyszłości planują przyjrzeć się, czy aktywność fizyczna może spowolnić wpływ diety wysokotłuszczowej na możliwości węchu. I czy dieta obfitująca w cukier będzie miała takie same konsekwencje jak dieta bogata w tłuszcze.