Nuta zapachowa i kompozycja zapachowa, czyli o budowie zapachów

Nuta zapachowa i kompozycja zapachowa, czyli o budowie zapachów

Czym jest nuta zapachowa? Czym jest nuta głowy, a czym nuta serca? W jaki sposób powstają kompozycje zapachowe? Co wpływa na jej określony charakter?

Gdy myślisz o nucie, na pewno najpierw przychodzi Ci do głowy muzyka. Jednak pojęcie nuty ma też swoje zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym. Tutaj określenia "nuta" używa się w odniesieniu do odrębnych części olejku, które wyodrębnia się w procesie tworzenia kompozycji zapachowej. Istnieją trzy główne nuty zapachowe.

Nuta głowy

Nuta głowy odnosi się do pierwszego wrażenia o konkretnym zapachu. To jest pierwsza rzecz, jaką możesz wyczuć, gdy wąchasz daną kompozycję. Nuty głowy są na ogół świeże i lekkie. Buduje się je z nieprzetworzonych surowców, które są bardzo ulotne. Do popularnych nut głowy zalicza się cytrusy i zioła.

Nuta serca

Po tym, jak wąchasz zapach drugi raz, jesteś w stanie wyróżnić dodatkowe składniki. To są nuty serca. Nuty serca są rdzeniem kompozycji zapachowej i na ogół dominują w każdej mieszance. Możesz je dostrzec po tym, jak nuty głowy się rozproszyły. Popularnymi nutami serca są kwiaty i owoce.

Nuta bazowa

Ostatnią częścią zapachu jest nuta bazowa. Nuty bazowe są podstawą kompozycji zapachowych. Łączą one pozostałe elementy w jedną całość. Nuty bazowe są z reguły ciężkie i ciepłe. Dzięki temu odpowiadają za trwały efekt zapachu. Do nut bazowych zalicza się m.in. składniki leśne i słodycze (czekolada, toffi itp.). Mieszanka nut głowy, serca i bazowej tworzy złożone kompozycje zapachowe. Marki z branży marketingu zapachowego pracują nad starannym doborem składników, tak, by zapewnić idealne połączenie nut i zaprezentować swoim klientom idealny zapach dopasowany do każdej przestrzeni.

Napisz komentarz