Cynamon – nadaje smak potrawom, aromatyzuje kosmetyki, napoje i suplementy diety, sprawdza się jako afrodyzjak. Jego zapach orzeźwia i stymuluje zmysły.
Jego wyjątkowe właściwości lecznicze doceniali starożytni Egipcjanie i Chińczycy. Współcześnie uprawiany jest w całej strefie klimatu subtropikalnego. Najbardziej znany w postaci sproszkowanej kory cynamonowca.
Pobudzający zapach cynamonu
Cynamon ma słodki, lekko pikantny aromat. Jego zapach wzbudza apetyt, orzeźwia, odpręża i rozpala zmysły. Wdychanie zapachu cynamonu wyostrza umysł i usprawnia funkcje kognitywne. Człowiek dłużej się koncentruje, ma lepszą pamięć operacyjną i lepsze reakcje wzrokowo-ruchowe.
Neurolog Alan Hirsh ustalił, że mężczyźni pobudzają się seksualnie, gdy czują aromat cynamonowych bułek. Inne opracowanie mówi, że zapach cynamonu rozpylony w pokoju pomógł skoncentrować się uczestnikom badania i lepiej wykonać zadanie.
Właściwości olejku cynamonowego
Naturalny olejek cynamonowy dostarcza niezliczonych korzyści zdrowotnych:
- odświeża i dodaje energii,
- wzmaga potencję seksualną,
- hamuje rozwój bakterii i wirusów,
- pomaga w leczeniu artretyzmu,
- wspomaga dobrą cyrkulację krwi,
- rozluźnia mięśnie,
- uśmierza bóle stawów i bóle menstruacyjne.
Ponadto
olejek cynamonowy wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Wykorzystywany jest do inhalacji i aromaterapii. Łagodzi objawy przeziębień i schorzeń wirusowych.
Szersze zastosowanie cynamonu
Wykorzystywany w celach leczniczych od najstarszych czasów. Źródło manganu, błonnika, żelaza i wapnia. Ogólnie cynamon jest używany jako fizyczny i emocjonalny bodziec. Badacze stwierdzili, że redukuje senność, drażliwość, natężenie i częstość występowania bólów głowy. W dodatku, użyty jako maść, pobudza krążenie krwi i rozgrzewa organizm. Zwalcza wzdęcia, nudności i biegunki. Wspomaga trawienie, obniża poziom cukru we krwi.
Już pół łyżeczki cynamonu może obniżyć poziom złego cholesterolu. Olejek i kora cynamonu zwalczają zmiany trądzikowe. Likwidują ropne wypryski. Rozjaśniają przebarwienia i zapobiegają plamom trądzikowym. Cynamon z powodzeniem użycza swoich właściwości przemysłowi farmaceutycznemu. Jest składnikiem preparatów, kremów i maści. Ponadto reguluje pracę nerek, poprawia proces trawienia i przyspiesza pamięć wzrokową.
Dodatkowo, jak komunikuje „Journal of Alzheimer’s Disease”, związki chemiczne wchodzące w skład cynamonu przeciwdziałają chorobie Alzheimera. Z kolei według naukowców z Maryland cynamon może zmniejszyć rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.
W Cejlonie sporządza się z cynamonu lecznicze kąpiele, które mają działanie odkażające i lekko pobudzające, jak również okłady na trudno gojące się rany.