Międzynarodowa grupa badaczy po raz pierwszy udowodniła koordynację między zapachem a kolorem rośliny. Zespół badał sposób, w jaki rośliny komunikują się z zapylającymi je owadami. Naukowcy odkryli związek między barwą kwiatów a ich zapachem, czyli dwie różne cechy mogą odnosić się do jednego zintegrowanego sygnału.
Zdolności roślin
Rośliny wykorzystują skoordynowane sygnały zapachowe i kolorystyczne, aby przyciągnąć owady, które je zapylą. Dzięki połączeniu kanałów węchowych i wizualnych kwiaty stają się silniejsze i stabilniejsze w mniej sprzyjających warunkach jak np. w środowisku Morza Egejskiego. W wietrzne dni zapachy mogą się rozproszyć, jednak dzięki kolorom rośliny pozostaną atrakcyjnym środkiem wabiącym. Z kolei w miejscach, gdzie kwiaty są ukryte, zapach jest głównym atutem przyciągającym owady.
Zdolności owadów
Według Roberta Raguso, profesora neurobiologii biorącego udział w badaniach, prawdopodobne jest, że wiele owadów uczy się kojarzyć pyłki z konkretnymi kombinacjami koloru i zapachu.
Związki zapachów i kolorów
Naukowcy skonstruowali „sieć społeczną”, która ilustruje związki między 41 gatunkami roślin a 351 składnikami zapachowymi z tych roślin. Powstała sieć składała się z siedmiu mniejszych modułów chemicznie podobnych roślin. Zaskoczeniem dla badaczy było to, że prawie każdy z tych modułów charakteryzował się specyficznym zestawieniem zapachów i kolorów. Np. jeden komponent zawierał czerwone kwiaty zdominowane przez zapachy węglowodorów. Z kolei różowo-purpurowe kwiaty emitowały zapachy podobne do szałwii, bylicy i innych aromatycznych ziół.
Związki biochemiczne i genetyczne pomiędzy pigmentacją roślin a wytwarzanym zapachem są wciąż niewłaściwie interpretowane. Dlatego nie jest jasne, czy kombinacje kolorów i zapachów służą roślinom do oszczędzania energii, czy są odzwierciedleniem czynników genetycznych ułatwiających im integrację.
Wyniki analiz opublikowano w czasopiśmie „Nature Ecology & Evolution”. Badano 41 gatunków roślin z terenów greckiej wyspy Lesbos.