Czy to, jak pachnie kwiat, zależy od jego koloru? Najnowsze odkrycie naukowców

Czy to, jak pachnie kwiat, zależy od jego koloru? Najnowsze odkrycie naukowców

Międzynarodowa grupa badaczy po raz pierwszy udowodniła koordynację między zapachem a kolorem rośliny. Zespół badał sposób, w jaki rośliny komunikują się z zapylającymi je owadami. Naukowcy odkryli związek między barwą kwiatów a ich zapachem, czyli dwie różne cechy mogą odnosić się do jednego zintegrowanego sygnału.

Zdolności roślin

Rośliny wykorzystują skoordynowane sygnały zapachowe i kolorystyczne, aby przyciągnąć owady, które je zapylą. Dzięki połączeniu kanałów węchowych i wizualnych kwiaty stają się silniejsze i stabilniejsze w mniej sprzyjających warunkach jak np. w środowisku Morza Egejskiego. W wietrzne dni zapachy mogą się rozproszyć, jednak dzięki kolorom rośliny pozostaną atrakcyjnym środkiem wabiącym. Z kolei w miejscach, gdzie kwiaty są ukryte, zapach jest głównym atutem przyciągającym owady.

Zdolności owadów

Według Roberta Raguso, profesora neurobiologii biorącego udział w badaniach, prawdopodobne jest, że wiele owadów uczy się kojarzyć pyłki z konkretnymi kombinacjami koloru i zapachu.

Związki zapachów i kolorów

Naukowcy skonstruowali „sieć społeczną”, która ilustruje związki między 41 gatunkami roślin a 351 składnikami zapachowymi z tych roślin. Powstała sieć składała się z siedmiu mniejszych modułów chemicznie podobnych roślin. Zaskoczeniem dla badaczy było to, że prawie każdy z tych modułów charakteryzował się specyficznym zestawieniem zapachów i kolorów. Np. jeden komponent zawierał czerwone kwiaty zdominowane przez zapachy węglowodorów. Z kolei różowo-purpurowe kwiaty emitowały zapachy podobne do szałwii, bylicy i innych aromatycznych ziół. Związki biochemiczne i genetyczne pomiędzy pigmentacją roślin a wytwarzanym zapachem są wciąż niewłaściwie interpretowane. Dlatego nie jest jasne, czy kombinacje kolorów i zapachów służą roślinom do oszczędzania energii, czy są odzwierciedleniem czynników genetycznych ułatwiających im integrację. Wyniki analiz opublikowano w czasopiśmie „Nature Ecology & Evolution”. Badano 41 gatunków roślin z terenów greckiej wyspy Lesbos.

Napisz komentarz