Słowniczek perfum i olejków zapachowych – co oznaczają terminy i pojęcia na opakowaniach

Słowniczek perfum i olejków zapachowych – co oznaczają terminy i pojęcia na opakowaniach

Być może spotkałeś się wcześniej ze specyficzną terminologią winiarską, która dla niewtajemniczonych może być czarną magią. Perfumy i kompozycje zapachowe mogą przysporzyć podobnych problemów. Jak odnaleźć się pośród rozbudowanych opisów widocznych na etykietach? Co oznaczają nuty, a co kategorie zapachów? Ten słowniczek wyjaśni Ci podstawowe pojęcia i terminy.

Bierzesz do ręki buteleczkę z zapachem i nie wiesz, co oznaczają te wszystkie pojęcia? Jesteś ciekaw, czego dodaje się do perfum, by były wyjątkowe? Prezentujemy słowniczek perfum i olejków zapachowych, który rozjaśni Ci najważniejsze kwestie.

Nuta

Nuta to po prostu składnik. Wyróżniamy 3 kategorie: głowy, serca i bazową. Razem tworzą zapach. Nuta głowy to pierwsza rzecz, którą się czuje po otworzeniu butelki. Gdy wyparuje, zaczyna się odczuwać nutę serca. Na końcu odczuwalna jest nuta bazowa, czyli ta, która utrzymuje się na skórze.

Sillage

To ślad, jaki pozostawiają po sobie perfumy. Na pewno znasz tę sytuację, gdy wychodzisz z mieszkania, a w korytarzu unosi się zapach czyichś perfum. To właśnie określa się mianem sillage.

Accord

To nie nasz polski „akord”. Tego pojęcia używa się w odniesieniu do łączenia dwóch lub więcej nut. Ich mieszanka tworzy zupełnie nowy zapach.

Stężenie

Perfumy dostępne są w 4 głównych stężeniach: parfum (perfuma), eau de parfum (woda perfumowana), eau de toilette (woda toaletowa) i eau de cologne (woda kolońska). Stężenie odnosi się do stosunku olejku zapachowego do alkoholu. Im większe stężenie, tym zapach dłużej utrzymuje się na skórze.

Gourmand

To popularna kategoria kompozycji zapachowych, które słodko pachną. Składniki można znaleźć w kuchni lub piec w piekarniku. Zaliczyć tu można m.in. czekoladę, wanilię, miód czy maliny i inne owoce.

Aldehydy

Krótko mówiąc, aldehydy to aromatyczne związki obecne w wielu naturalnych składnikach, jak np. róże. W laboratoriach można stworzyć ich syntetyczne wersje. Gdy doda się do zapachu aldehydy, nada się mu wówczas blasku. Popularnym przykładem perfum z aldehydami jest Chanel No.5.

Napisz komentarz