Już tysiące lat temu starożytne cywilizacje Egiptu, Grecji i Rzymu na szeroką skalę wykorzystywały olejki i zapachy pozyskiwane z roślin i kwiatów. Egipscy kapłani namaszczali się w egzotycznych zapachach, jak cynamon i mirra ze słodkim winem. Greccy lekkoatleci zanurzali swoje zmęczone ciała w lawendowych kąpielach. Zaś starożytni Rzymianie byli znani z tego, że podczas bankietów między posiłkami wypijali perfumowaną kwiatami wodę.
Wykorzystywanie
zapachu w celu wzbogacania środowiska lub własnej osoby fascynowało ludzi w różnych stuleciach, branżach i okolicznościach. Cofając się do czasów starożytnych, można przypuszczać, że rola zapachu ograniczała się wyłącznie do szukania pożywienia, zapobiegania chorobom lub wypadkom, a także do poszukiwania partnera. Prawda była nieco odmienna.
Cypr kolebką perfum
Mówi się, że Afrodyta, grecka bogini miłości i piękna, zamieszkiwała Cypr, który był znany z perfumiarstwa. Prawdopodobne jest, że Afrodytę nazwano na cześć aromatycznych afrodyzjaków, które wytwarzano na wyspie. Najnowsze dowody świadczą o tym, że Cypr zasługuje na swoją reputację. Na wyspie znaleziono najstarsze perfumy. Ich wiek określono na 4000 lat, a odnaleziono je w starożytnej fabryce, która była częścią większego zakładu perfumeryjnego w Pyrgos.
Archeologiczna misja zapachowa
Maria Rosaria Belgiorno dowodziła włoską misją archeologiczną w Pyrgos, która odkryła artefakty. Pośród starożytnej warstwy wulkanicznej znaleziono około 60 zdjęć, mis, lejków i butelek perfum. Ekipa odkryła też 14 zapachów charakterystycznych dla regionu śródziemnomorskiego. Wśród nich była m.in. sosna, kolendra, bergamotka, pietruszka i migdały. W eksperymentalnym laboratorium archeologicznym pracowano nad odtworzeniem tych aromatów, wykorzystując przy tym starożytne techniki mieszania ziół i przypraw z oliwą z oliwek.