Stres daje Ci się we znaki? Uspokoi Cię zapach partnera

Stres daje Ci się we znaki? Uspokoi Cię zapach partnera

Zapach partnera może pomóc obniżyć poziom stresu – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Badanie opublikowane w „Journal of Personality and Social Psychology” dowiodło, że kobiety są spokojniejsze po ekspozycji na zapach partnera. Z kolei, gdy wystawia się je na działanie zapachu obcego mężczyzny, podwyższa się poziom hormonu stresu – kortyzolu.

Wiele osób nosi koszulkę partnera lub w trakcie jego nieobecności śpi w łóżku po jego stronie, nie zdając sobie sprawy z przyczyn takiego zachowania – wyjaśnia Marlise Hofer, główna autorka badania. Nasze odkrycie sugeruje, że sam zapach partnera, nawet bez jego fizycznej obecności, może być potężnym narzędziem pomagającym zmniejszyć stres.

Przebieg badania

W badaniu uczestniczyło 96 heteroseksualnych par. Mężczyźni nosili koszulkę przez 24 godziny, przy czym nie mogli używać dezodorantów, zapachowych kosmetyków do ciała, nie mogli palić i jeść pokarmów, które mogłyby wpłynąć na zmianę ich zapachu. Następnie koszulki zamrożono. Z kolei kobiety losowo przydzielono do wąchania T-shirtów (bo to one mają lepszy węch niż mężczyźni) – tych nienoszonych, noszonych przez partnera lub obcego mężczyznę. Panie nie wiedziały, czyją koszulkę wąchają. Poddano je testowi, który polegał na pozorowanej rozmowie kwalifikacyjnej i rozwiązaniu w myślach zadania matematycznego. Kobiety odpowiadały także na pytania o poziom stresu. Ponadto pobierano od nich próbki śliny, by zmierzyć poziom kortyzolu.

Wyniki badania

Kobiety, które wąchały koszulki partnerów, były mniej zestresowane przed testem, jak i po nim. Panie, które wąchały ubranie partnera i właściwie zidentyfikowały zapach, miały niższy poziom kortyzolu. A to sugeruje, że antystresowe właściwości zapachu ukochanego są silniejsze, gdy kobiety wiedzą, co wąchają. U badanych, którym przydzielono T-shirty obcych mężczyzn, stwierdzono wyższe stężenie hormonu stresu.

Interpretacja wyniku Autorzy testu spekulują, że czynniki ewolucyjne mogą dać odpowiedź na pytanie, dlaczego zapach nieznajomego podnosi poziom kortyzolu. Od najmłodszych lat ludzie boją się obcych, zwłaszcza mężczyzn, więc istnieje prawdopodobieństwo, że zapach nieznajomego wyzwala reakcję „walcz lub uciekaj”. A ta z kolei wzmaga poziom kortyzulu – podkreśla Hofer. Profesor Frances Chen dodaje, że wyniki badania mogą pomóc w walce ze stresem osobom podróżującym do pracy lub przeprowadzającym się do innych miast, z dala od ukochanych osób. Wówczas część garderoby partnera może obniżyć poziom stresu.

Napisz komentarz