W jaki sposób zapachy zmieniają się w długotrwałe wspomnienia

W jaki sposób zapachy zmieniają się w długotrwałe wspomnienia

Niektóre zapachy mogą wyzwalać wspomnienia sprzed wielu lat. Neurobiolodzy dr Christina Strauch i prof. Denise Manahan-Vaughan z uniwersytetu Ruhr-Universität Bochum zbadały obszar mózgu, który odpowiada za przechowywanie zapachów w formie długotrwałych wspomnień.

Obecne badania pokazują, że kora gruszkowata, część węchomózgowia, jest zaangażowana w proces ocalenia tych wspomnień. Jednakże ten mechanizm działa tylko w interakcji z innymi obszarami mózgu. Wiadomo, że kora gruszkowata jest w stanie tymczasowo przechowywać wspomnienia węchowe. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy ma to związek również ze wspomnieniami długotrwałymi – mówi Christina Strauch.

Sztuczne doznania poprzez stymulację

Plastyczność synaptyczna odpowiada za przechowywanie wspomnień w strukturach pamięciowych mózgu. Podczas tego procesu komunikacja między neuronami zmienia się właśnie za pomocą plastyczności synaptycznej, dzięki której powstaje pamięć. Strauch i Manahan-Vaughan zbadały, czy kora gruszkowata szczurów jest w stanie wyrazić plastyczność synaptyczną i czy ta zmiana trwa dłużej niż 4 godziny. Co wskazywałoby na to, że pamięć długotrwała została ustanowiona. Badaczki wykorzystały impulsy elektryczne w mózgu do naśladowania procesów, które wyzwalają kodowanie wrażeń węchowych w pamięć. Zastosowały różne protokoły stymulacji, które różniły się częstotliwością i intensywnością impulsów. Wiadomo, że te protokoły mogą wywoływać długoterminowe efekty w innym obszarze mózgu odpowiedzialnym za długotrwałe wspomnienia, czyli w hipokampie. Co uderzające, te same protokoły nie wywoływały długoterminowego przechowywania informacji w postaci plastyczności synaptycznej w korze gruszkowatej.

Konieczny sygnał z wyższego obszaru mózgu

Strauch i Manahan-Vaughan zastanawiały się, czy korę gruszkowatą trzeba „poinstruować”, by wytworzyła pamięć długotrwałą. W tym celu pobudziły wyższy obszar mózgu zwany korą okołooczodołową, który odpowiada za rozróżnianie doświadczeń sensorycznych. Tym razem stymulacja wywołała pożądaną zmianę w korze gruszkowatej. Nasze badania pokazują, że kora gruszkowata rzeczywiście może służyć za archiwum dla długotrwałych wspomnień. Jednak potrzebuje instrukcji z kory okołooczodołowej, że dane zdarzenia mają być przechowywane jako pamięć długotrwała – wyjaśnia Strauch

Napisz komentarz