Wdychaj te zapachy. Na zdrowie

Wdychaj te zapachy. Na zdrowie
Korzyści zdrowotne płynące z aromaterapii są ogromne. Zapachy zmniejszają poziomy stresu, poprawiają psychiczne i fizyczne zdolności, koją ból, leczą bezsenność, a nawet wspomagają zrzucanie wagi. Poznaj zapachy, które przychodzą Ci z pomocą. Węch precyzyjniejszy od smaku Czy wiedziałeś, że ludzki węch jest w stanie wykryć tysiące aromatów? Czy wiedziałeś, że jest 10 tysięcy razy bardziej precyzyjny od naszego zmysłu smaku? Jak to jest w ogóle możliwe? Miliony receptorów węchowych W naszych nosach mamy miliony receptorów. Kiedy wykrywają zapach, przekazują informacje do opuszki węchowej, która je sortuje i transportuje do systemu limbicznego. Ta część mózgu z kolei zarządza naszymi wspomnieniami i emocjami – tymi podstawowymi, związanymi np. z jedzeniem, jak i pobocznymi, odpowiedzialnymi za przyjemność i pobudzenie seksualne. Chcesz wiedzieć, jak wykorzystać potencjał swojego węchu? Oto najlepsze zapachy, które pomogą na Twoją pamięć, nastrój, energię i libido.

Zielone jabłuszko

zapachy na zdrowie. zielone jabłko Zapach, który kochasz może pomóc Ci kontrolować łaknienie. W jednym z badań doktor Alan Hirsch, założyciel Smell & Taste Treatment and Research Foundation w Chicago, podał osobom z nadwagą do powąchania banana, zielone jabłko i miętę. Odnotował u nich większy spadek wagi niż u osób, które tych zapachów nie wdychały. Nasza rada: miej przy sobie w poręcznej butelce ulubiony zapach i kiedy najdzie Cię ochota na jedzenie, spróbuj wąchać aromat, zamiast sięgać po przekąskę.

Pomarańcza lub lawenda

zapachy na zdrowie. pomarańcza Austriaccy badacze rozproszyli przed jedną grupą ochotników zapach pomarańczy, a przed drugą zapach lawendy. W porównaniu do osób, których nie wystawiono na żadne aromaty oba zespoły były spokojniejsze, odczuwały mniejszy lęk i w jaśniejszych barwach patrzyły na świat. Wskazówka: czeka Cię stresujący dzień w pracy? Rozpyl w powietrzu kilka kropli olejku pomarańczowego lub lawendowego.

Rozmaryn

zapachy na zdrowie. rozmaryn Naukowcy z Uniwersytetu Northumbria w Wielkiej Brytanii wystawili na działanie olejku rozmarynowego 48 studentów. Owi studenci pokonali grupę kontrolną na testach pamięci. Przez cały czas trwania eksperymentu byli bardziej czujni i uważni. Rada: zaopatrz się w roślinkę. Za każdym razem, gdy przysiadasz do nauki albo musisz coś zapamiętać, zrywaj listek rozmarynu i go wąchaj.

Lawenda lub mięta pieprzowa

zapachy na zdrowie. lawenda. Szukając alternatywy dla leków przeciwbólowych, lekarze z nowojorskiego szpitala zaaplikowali olejek lawendowy pacjentom (zaaplikowali go przez maskę, którą mieli przez cały czas operacji), których czekała laparoskopia. Tym pacjentom podawano morfinę znacznie rzadziej. Ponadto w okresie rekonwalescencji potrzebowali mniej środków przeciwbólowych. Pomaga również mięta. Badania potwierdziły, że łagodzi ból głowy, a jej rześki zapach jest równie skuteczny jak paracetamol. Wskazówka: jeśli męczy Cię ból głowy, spróbuje wdychać chusteczkę skropioną kilkoma kroplami olejku lawendowego lub miętowego.

Różowy grejpfrut

zapachy na zdrowie. różowy grejpfrut Ten świeży, cytrusowy zapach może wpływać na to, jak postrzega się czyjś wiek. Gdy ochotnicy oglądali fotografie 20 modelek, po tym, jak wystawiono ich na działanie zapachu różowego grejpfruta, postrzegali je jako o 3 lata młodsze. Jeśli chcesz się odmłodzić, zakup sobie grejpfrutowe perfumy.

Mięta

zapachy na zdrowie. mięta Naukowe analizy udowodniły, że opary miętowe motywowały koszykarzy, dodawały im energii i pewności siebie. Niektórzy sportowcy korzystają z miętowych inhalatorów. Z kolei Reebok wypuścił swego czasu na rynek sportowe staniki z wkomponowanym zapachem mięty. Dlatego jeśli chcesz się ożywić, weź parę wdechów zapachu tej rośliny.

Lawenda

zapachy na zdrowie. lawenda Istnieje powód, dla którego ludzie wypełniali poduszki kwiatami lawendy. Badacze pokazali, że lawenda zwiększa intensywność snu wolnofalowego. Kwiaty lawendy pomagają też na problemy z bezsennością. Z tego powodu spryskaj wezgłowie łóżka lawendowym olejkiem tuż przed snem.

Napisz komentarz