Wyczuwalny zapach strachu przed dentystą

Wyczuwalny zapach strachu przed dentystą

Dentyści mogą wyczuć zapach strachu pacjenta. A to zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia przez nich błędów.

Zachowaj spokój, będąc u dentysty. Badanie przeprowadzone na studentach stomatologii Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA) w Trieście wykazało, że dentyści mogą wyczuć niepokój pacjenta. A to sprawia, że istnieje większe prawdopodobieństwo popełnienia przez nich błędów. To odkrycie jest pierwszym dowodem na to, że chemiczne sygnały ukryte w zapachach, jakie wydziela nasze ciało, zdradzają emocje i wpływają na zachowania osób wokół nas.

Zapachy naszych ciał wpływają na innych

Szereg wcześniejszych eksperymentów pokazał, że zapachy ciał osób doznających pewnych emocji – głównie negatywnych, jak obrzydzenie, strach czy niepokój – mogą wpływać na odbiór naszej osoby przez środowisko. By sprawdzić, czy zapach ciała może sygnalizować czyjś lęk w bardziej realistycznych warunkach, zespół Valentiny Parmy zwrócił się do studentów stomatologii, jako że oni spotykają wielu zdenerwowanych pacjentów. Dwudziestu czterech ochotników oddało do zbadania po 2 koszulki – jedna była noszona w trakcie stresującego egzaminu, druga podczas spokojnego wykładu. Koszulki pokryto związkiem maskującym woń ciała, tak by świadomie nie dało się jej wyczuć. Przekazano je innej grupie 24 studentów. Nie byli oni w stanie odróżnić T-shirtów noszonych podczas stresującej i spokojnej czynności. W kolejnym etapie koszulki nałożono na manekiny, na których studenci mieli przeprowadzić zabiegi. Czynności były oceniane przez egzaminatorów.

Zapach strachu może prowadzić do popełniania błędów

Okazało się, że dentyści mieli znacznie gorsze wyniki, gdy ich sztuczni pacjenci mieli na sobie koszulki noszone podczas stresującego egzaminu. Częstym błędem było ryzyko uszkodzenia sąsiedniego zęba. Autorka badania uważa, że zapach niepokoju wyzwala to samo odczucie u osób, które podświadomie je odbierają. To naprawdę fascynujące. To pomoże nam zrozumieć, w jaki sposób możemy się komunikować bez języka – podkreśla Parma. Opisane zjawisko może odnosić się też do innych sytuacji, np. lekarze innych specjalizacji są w stanie wyczuć strach swoich pacjentów, a siedzenie podczas egzaminu blisko zdenerwowanej osoby może wpływać na otrzymaną ocenę. Jeszcze nie wiadomo, czy wykształceni i doświadczeni stomatolodzy reagują podobnie jak ich młodsi koledzy dopiero zaczynający karierę. Dlatego planuje się kolejne badania

Napisz komentarz