Ze względu na swoje lecznicze właściwości olejki eteryczne wykorzystuje się jako alternatywę medycyny naturalnej. Jednak jak to z lekarstwami bywa, należy stosować je z umiarem i baczyć na ewentualne skutki uboczne. Niektóre olejki eteryczne mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne, zwłaszcza gdy zaaplikuje się je doustnie.
Główna zasada mówi: nigdy nie stosuj nierozcieńczonych
olejków eterycznych. Doustnie i na skórę. Na co jeszcze zwracać uwagę? Które olejki mogą spowodować więcej złego niż dobrego, gdy nie zachowa się ostrożności?
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek o prostolinijnym, leśnym i leczniczym zapachu. Tradycyjnie stosowany ze względu na jego antyseptyczne i przeciwgrzybicze właściwości. Wspomaga terapię infekcji grzybiczych. Jednak gdy poda się go doustnie, może wówczas stwarzać niebezpieczeństwo. Jakie? Wewnętrzne stosowanie olejku herbacianego może narazić Cię na biegunkę, mdłości, wymioty, wysypkę, ból żołądka, omamy, senność, śpiączkę, zaburzenia równowagi, zaburzenia żołądkowe, krwawienia. W rzadkich przypadkach aplikowanie olejku miejscowo wywołuje odczyny alergiczne. Mali chłopcy nie mogą używać olejku herbacianego wraz z lawendowym – ma to skutki uboczne w ich gospodarce hormonalnej i może skończyć się ginekomastią, czyli przerostem piersi.
Olejek z mięty pieprzowej
Mięta pieprzowa pomaga na wiele dolegliwości zdrowotnych od uspokajania rozregulowanego żołądka przez ulgę w bólach głowy do łagodzenia symptomów zespołu nadwrażliwości jelita grubego. Jednakże olejku miętowego stanowczo nie należy podawać niemowlętom i małym dzieciom. Jeśli zastosuje się go w okolicach twarzy, naraża się dziecko na problemy w oddychaniu, a te mogą zagrażać życiu. Olejek miętowy stosuj ostrożnie, gdy zażywasz leki na cukrzycę lub nadciśnienie.
Olejek rozmarynowy
Eteryczny olejek rozmarynowy używa się w produktach, które pobudzają wzrost włosów. Jest lekarstwem na niestrawność i bóle mięśni. Jednak może zadziałać toksycznie, gdy zastosuje się go wewnętrznie. Olejku z rozmarynu nie mogą przyjmować osoby z nadciśnieniem, wrzodami, wrzodziejącym zapaleniem jelit i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Olejek może wchodzić w interakcję z lekami przeciwpłytkowymi, moczopędnymi, inhibitorami ACEI.
Olejek eukaliptusowy
Popularny składnik leków przeciw grypie i przeziębieniu. Używany do kojenia problemów oddechowych i artretycznych. Pomimo bogactwa wykorzystań niesie i pewne zagrożenia. Nie mogą go przyjmować dzieci, powinny go unikać kobiety w ciąży i karmiące. Olejek eukaliptusowy może wywoływać ataki astmy, więc astmatycy powinni go stosować z wyjątkową ostrożnością.