Zapach lawendy na lęk przed dentystą

Zapach lawendy na lęk przed dentystą
Panicznie boisz się dentysty? Unikasz wizyt do momentu, aż nie zwijasz się z bólu? Twoje cierpienia mogą się skończyć. Okazuje się bowiem, że lawendowe olejki eteryczne zmniejszają lęk przed stomatologiem. Możliwe, że znasz lawendę z jej uspokajających i relaksujących właściwości. Być może leczyłeś z jej pomocą bóle głowy. Prawdopodobnie ułatwiała Ci zasypianie. Teraz lawenda pomoże Ci zwalczyć strach przed dentystą. Eksperci z King’s College London poddali badaniu 340 dorosłych. Osoby, które wdychały w poczekalni zapach lawendy były znacznie spokojniejsze od osób, których nie wystawiono na działanie tej woni. Eksperyment trwał miesiąc. Połowa osób wdychała w poczekalni olejek lawendowy z kominków aromaterapeutycznych lub nawilżaczy powietrza. Druga połowa czekała na swoją kolej w standardowych okolicznościach.

Zapach lawendy zmniejsza strach

Pierwsza grupa, w porównaniu do grupy kontrolnej, wyraźnie odczuwała mniejszy strach przed leczeniem stomatologicznym (bez względu na to, czy była to kontrolna wizyta, czy borowanie) bądź nie doświadczała go wcale. Lawendę rzeczywiście można wykorzystać w poczekalniach dentystycznych jako skuteczne narzędzie niwelowania lęku od ręki. Do tej pory w przypadku mocno przestraszonych pacjentów stomatolodzy przeprowadzali zabiegi w pełnym znieczuleniu albo stosowali hipnoterapię.

Irracjonalny strach, namacalne konsekwencje

Spora liczba populacji unika wizyt u stomatologa, ponieważ się go boi. A to znowu może mieć poważne konsekwencje na zdrowie uzębienia. Wystraszony pacjent to zdenerwowany lekarz. Praca w zwiększonym napięciu potencjalnie zagraża osiąganym rezultatom, a nawet przedłuża czas samej wizyty. Dlatego znalezienie metody na zredukowanie niepokoju jest tak ważne.

Napisz komentarz