Zapach lawendy opiekunem zdrowego snu niemowląt

Zapach lawendy opiekunem zdrowego snu niemowląt
Zapach lawendy uspokaja drażliwe niemowlęta, redukuje ich płacz i pomaga im w zasypianiu. Z kolei matki wystawione na aromat lawendy są bardziej zrelaksowane i częściej się uśmiechają. Jesteś świeżo upieczoną matką? Twoje dziecko budzi Cię w nocy? Jest na to rada. Domowy środek zredukuje stres i płacz maluszka i ułatwi mu spokojny sen. Udowodniono, że zapach lawendy pomaga dzieciom w zasypianiu.

Test olejku lawendowego

Doświadczenie przeprowadził ośrodek w Miami. 30 kobiet i ich dzieci podzielono na 3 grupy kąpieli:
  1. z lawendowym olejkiem do kąpieli,
  2. kąpiel bez olejku,
  3. z olejkiem lawendowym + reklamy informujące, że olejek uspokaja dzieci i stabilizuje je przed snem.
Kobiety pracowały w przedszkolach. Średnia ich wieku wynosiła 27 lat. Dzieci miały od tygodnia do 4,5 miesięcy. 73% dziewczynek i 27% chłopców. W każdej z grup panie były filmowane, jak kąpały niemowlęta – z dodatkiem olejku lub bez. Następnie osuszały dzieci i umieszczały je w łóżeczku, po czym opuściły pokój. Dzieci filmowano przez 20 minut i monitorowano ich zachowania podczas snu.

Mierzenie antystresowych właściwości lawendy

Aby zmierzyć dobroczynne właściwości lawendy, pobrano próbki śliny w celu zanalizowania kortyzolu (zwanego hormonem stresu). Pobrano je od kobiet i dzieci bezpośrednio przed kąpielą i 20 minut po kąpieli (lub natychmiast po uśpieniu). Obserwowano również interakcje matka-dziecko w trakcie kąpieli, wliczając w to zrelaksowanie matki, jej uśmiech, czy matka dotykała niemowlęcia i czy dziecko patrzyło na matkę. Ponadto przypatrywano się zachowaniu dzieci w trakcie snu – płaczowi i snu głębokiemu (bez ruchów ciała i oczu).

Zapach lawendy relaksuje i wspomaga sen

Badanie wykazało, że matki z grupy 1 i 2 były dłużej zrelaksowane od kobiet z grupy 3. Panie z grupy 1 częściej się też uśmiechały. Matki 1 i 3 częściej dotykały dzieci niż te z grupy 2. Niemowlęta z 1 grona przez dłuższy czas wpatrywały się w swoje matki niż dzieci z pozostałych grup. Dzieci, które wdychały zapach lawendy trwały we śnie głębokim dłużej niż dzieci, które go nie wdychały. Poza tym niemowlęta z 1 grupy krócej płakały. Poziom kortyzolu zmniejszył się u matek z grup aromatyzowanych i niemowląt z 1 grona, zaś nieznacznie wzrósł u dzieci w grupie 2. Panie, które czytały ulotki o uspokajającej mocy lawendy, odczuwały niepokój, gdyż czytanie wytworzyło u nich oczekiwanie, że olejek lawendowy je uspokoi. Ów lęk mógł też mieć wpływ na zachowanie ich dzieci w czasie kąpieli i snu.

Napisz komentarz