Zapach samicy lemura wskazuje, czy nosi w sobie młode płci żeńskiej, czy męskiej.
Lemur jest pierwszym gatunkiem, u którego udało się wskazać zależność między zapachem matki a płcią oczekiwanego dziecka. Samice spodziewające się chłopca pachną inaczej od tych spodziewających się dziewczynki.
Lemury pachną piżmem. Na ten zapach składają się setki feromonów i innych substancji, które zmieniają się w czasie ciąży. Oczekujące samice wydzielają prostsze zapachy – porównując do zapachów sprzed ciąży.
Zmiana ta zaznacza się silniej, gdy samica spodziewa się syna. Do takich wniosków doszli pracownicy z University of California, gdy za pomocą wełnianych wacików pobrali zapachową wydzielinę z okolic genitaliów 12 samic lemura katta – przed i w trakcie ciąży.
Zmiany korespondują z poziomem hormonów we krwi, które zmieniają się drastycznie w trakcie ciąży. Profil hormonalny matki oczekującej syna różni się radykalnie od profilu hormonalnego matki spodziewającej się córki.
Naukowcy nie ustalili jeszcze, dlaczego zapach ciężarnych jest mniej złożony, gdy dziecko jest płci męskiej. Wcześniejsze badania dowiodły, że zapach przekazuje zwierzętom informacje między innymi o płci i płodności.