Zapach sposobem na rezygnację z niezdrowych przekąsek

Zapach sposobem na rezygnację z niezdrowych przekąsek

Nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem tłustych pokarmów? Szukasz sposobu, jak zamienić frytki na surowe warzywa? Wystarczy, że dłużej niż 2 minuty będziesz wdychał zapach niezdrowego jedzenia, a odejdzie ci na nie ochota.

Dr Dipayan Biswas z Uniwersytetu Południowej Florydy utrzymuje, że zapach, który unosi się w otoczeniu, może wywołać taką reakcję, gdyż mózg niekoniecznie rozróżnia źródło przyjemności. „Zapach unoszący się w powietrzu to świetne narzędzie do opanowania niezdrowych zachcianek. Skuteczniej od restrykcyjnych zasad może zadziałać bodziec zmysłowy w postaci zapachów i wpłynąć na zdrowy wybór dorosłych i dzieci” – tłumaczy.

Psycholog przeprowadził serię eksperymentów. Badał związek między długością wystawienia na zapach a tym, czy człowiek ulegnie pokusom, czy nie. W testach korzystał z niewielkiego nebulizatora, który naprzemiennie rozpylał zapachy niezdrowych i zdrowych produktów. Zdecydował się na pary: pizza i jabłka, ciastka i truskawki.

Osoby, które wdychały zapach ciastek krócej niż pół minuty, nabierały większej ochoty, by je zjeść. Z kolei ci, którzy byli wystawieni na ich woń dłużej niż 2 minuty, tracili zainteresowanie słodyczami i wybierali truskawki. Podobne efekty uzyskała grupa wąchająca pizzę – po długim wdychani jej zapachu woleli sięgnąć po jabłko.

Napisz komentarz