Zapachy Orientu

Zapachy Orientu

Zapachy orientalne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Perfumy i zapachy były i są nieodłączną częścią kultury arabskiej. Jednym z najsłynniejszych jest olejek różany, który powszechnie prezentowano gościom. Po dzień dzisiejszy w Indiach, Pakistanie czy na Dalekim Wschodzie kultywuje się tę tradycję. Zapachy wykorzystuje się też podczas modlitw i medytacji.

Oud, czyli agar

Oud, w Polsce znany jako agar, od lat był wykorzystywany przez muzułmanów. To żywiczne drewno drzew z rodzaju Aquilaria było ich najświętszym składnikiem. Dlatego świętym, gdyż olejek Oud był niezwykle rzadki. To pachnidło uważa się za święty dar od Boga. Wierni, którzy podróżują do Mekki,pieczołowicie pokrywają swoje ciała tym zapachem. Ubierają białe szaty i zatrzymują się na modlitwę 5 razy dziennie. Ulice pachną nutami żywicy, piżma, kwiatów i drewna.

Zapachy Środkowego Wschodu

Środkowy Wschód słynie z takich zapachów, jak oud (agar), bursztyn, piżmo czy drzewo sandałowe. Te aromaty są znacznie mocniejsze, trwalsze i głębsze niż zapachy kwiatowe i owocowe. W tym rejonie zapachy i perfumy uważa się za oznakę luksusu, niemal rzecz konieczną i niezbędną. Ponieważ istnieje tam tak duży popyt na zapachy, wiele firm kreuje perfumy specjalnie pod wymagania tego rynku. Kompozycje orientalne są jednymi z najbardziej pożądanych na świecie. Zapachy inspirowane Orientem wpływają na modę także obecnie.

Napisz komentarz